2025. tavasz: Szürke eminenciások
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Feltárták Kis-Ázsia legrégibb római fürdőjét

2010. szeptember 14. 12:20 Science Daily

Kis-Ázsia legrégebbi római fürdőjét tárták fel Törökországban, Szagalasszosz romvárosában, ahol 1990 óta folytatnak ásatásokat a Leuveni Katolikus Egyetem régészei.

A Budur-tartományban, a mai Aglasuntól 7 kilométerre lévő Szagalasszosz volt Pisidia-régió legtehetősebb városa, amikor világhódító Nagy Sándor i.e. 333-ban útban Perzsia felé meghódította. A városnak ekkor néhány ezer lakosa volt. Alexandrosz halála után a régió többször cserélt gazdát, míg az i.e. 1. században a Római Birodalom részévé nem vált.

Különösen nagy becsben tartotta a települést Hadrianus császár, aki a provincia "első városának" titulálta, és Szagalasszosz az i.sz. 117-138 között uralkodó császár kultuszközpontja lett. A császárnak több szobrot is állítottak a fürdővárosban, amely akkoriban fesztiválok, látványosságok és a turizmus kedvelt helyszíne volt. A várost 518-ban földrengés sújtotta, később lakosainak majd a felét elvitte az 541-543-ban dühöngő pestisjárvány. Szagalasszosz sorsa a 7. század közepén pecsételődött meg, amikor egy újabb pusztító erejű földrengés porig rombolta, és lakosai elhagyták.

Mindmáig a régészek a milétoszi Capito thermát tartották Kis-Ázsia legrégebbi római fürdőjének, amelyet Claudius császár i.sz. 41-54 közötti uralma alatt építették. A létesítmény a nevét egy bizonyos Vergilius Capito után kapta. A mostani ásatási szezonban a korábban feltárt 2. századi császári fürdő alatt a régészek felfedeztek egy régebbi és jóval kisebb thermát, amely i.sz. 10-30 között épült. A 32,5 méterszer 40 méteres fürdőkomplexum sokkal jobb állapotban vészelte át az elmúlt majd két évezredet, mint korábban feltételezték: a 12 méter magas falai 8,5 méter magasságig maradtak fenn.

A tudósok szerint a régi thermát akkor váltotta fel az 5000 négyzetméteres császári fürdőkomplexum, amikor Hadrianus kultuszközpontjává tette meg Szagalasszosz városát: a fesztiválok látogatók ezreit vonzották ide, ennek megfelelően létre kellett hozni a megfelelő "turisztikai infrastruktúrát".

Az idei ásatási szezonban feltárták egy közösségi épület homlokzatát is, amelyet Augustus császár uralma (i.e. 25 - i.sz.14) alatt építettek: nagy valószínűséggel ez lehetett a "városháza". A régészek azt is megállapították, hogy a diadalív, amelyet, mint korábban feltételezték, Caligula császár tiszteletére emeltek, valójában nagybátyjának, Claudius császárnak, valamint Claudius bátyjának, Germanicusnak szentelték. Az ásatási szezon végén 1300 éves szünet után ismét működni kezdett az egyik legjobb állapotban fennmaradt római díszkút, az Antonine Nymphaeum.

A thermák vetkőzőhelyiségből (apodyterion) és a hideg-langyos-melegvizes (frigidarium-tepidarium-caldarium) termekből álltak, a komplexumhoz gőzfürdő (sudatorium) is kapcsolódhatott. A császárkorban a fürdők fényűzően berendezett, kupolás, keresztboltozatos csarnokrendszerré alakultak, s ekkor már nem csupán a testedzés és a felfrissülés célját szolgálták, hanem társadalmi összejövetelek, irodalmi események színhelyei is voltak.

A romváros oldala

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2025. tavasz: Szürke eminenciások
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár