Sztár vagy celeb volt Szent László?
2010. június 25. 07:55 Múlt-kor, MTI
Korábban
Ő vezette volna az első keresztes hadjáratot
Az ereklyetartó Szent László portréját ábrázolja. Az arc tekintélyt parancsol, a mellrészt sodronyzománc díszítés teszi egyedülállóvá. A hermába a kor szokásai szerint a szentté avatáskor helyezték el a csontmaradványokat, amelyek mindig olyan alakú tartóba kerültek, ahonnan származtak: a lovagkirály fejcsontja ezért kapott fej alakú ereklyetartót, a Zágrábban őrzött karcsontját ugyanakkor kar alakúban tárolják.
Érdekes kérdés, hogy miként alakult Szent László kultusza az idők során. Krónikák, történeti munkák emlékeznek meg arról, hogy a középkorban országosan elterjedt a személye iránti tisztelet. Váradot magyar Compostellának nevezték, annyian zarándokoltak sírjához. A király európai ideál volt, a lovagi erények megtestesítője. Kevesen tudják, hogy ő vezette volna az első keresztes hadjáratot a Szentföldre, ha nem ragadja el a halál. Nevét számos település vette fel, és viseli azóta.
Számos legenda övezi a személyét. Középkori templomokban a történelmi Magyarország határvidékén freskókon örökítettek meg olyan történeteket, amelyeknek ő volt a főhőse. A legismertebb közülük a kun harcos elleni párviadal. A lovagkirály győzedelmeskedett, és ezzel a veszélybe került magyar lányt megmentette.
A herma győri kultusza az 1763-s földrengés idején erősödött meg. Akkor körmenetben vitték végig az ereklyetartót a városon - és a nagyobb földrengés Győrt elkerülte. A település megmenekülését Szent László közbenjárásának tulajdonították.
Ünnepét azóta minden évben megtartják, és a rendszerváltás óta már nem a bazilika falain belül, hanem újból városi körmenetben hordozzák végig a szent király ereklyéjét. Így lesz ez szombaton is a püspöki szentmisét követően. Az ünnepi díszközgyűlésen pedig a Szent László-érmeket adják át a város közügyeiért fáradhatatlanul tevékenykedő személyiségeknek.
Kiss Tamás szerint jó lenne összefogni a Szent László városokat, Nyitrát, ahol meghalt, Nagyváradot, ahol eltemették, és a hermát őrző Győrt annak érdekben, hogy egymásra építhessék a megemlékezéseket.
Igaza van azoknak, akik állítják, hogy a középkori Európa legjelentősebb ötvösművészeti remeke mai kifejezéssel fokozott hírverést, erőteljesebb marketinget és nagyobb érdeklődést érdemelne, hiszen Szent László az egyetlen olyan Árpád-házi király, akinek az arcvonásait hitelesen megőrizte valamilyen műtárgy.
Az első ábrázolás egyébként nagyváradi síremlékének fedkövén látható: azt olyan alkotó készítette, aki látta, ismerte a királyt. A hermát pedig a fedkőről mintázták. A király középkori templomfreskókon megjelenített arca mindenütt ugyanazokat a vonásokat mutatja, legyen a templom akár Délvidéken, akár Erdélyben vagy Kárpátalján. Valószínűsíthetően a herma lehetett a forrás, ahonnan a freskófestők merítettek.
Mit üzen a Szent László-i életmű a mának? Válaszul Kiss Tamás a herma portréját és a lovagkirály tekintetét idézi fel. A király fölfelé néz,az örök értékekre figyel, és tekintetével az örök értékek tiszteletére tanít bennünket.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Kádár
- Egész életében dacolt a Kádár-rendszerrel Radics Béla, a gitárkirály
- Bár szakmai tapasztalata nem volt, mégis az MTI személyzeti vezetője lett Kádár János felesége
- Kádárné Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Negyven éve mutatták be az István, a királyt
- Megfigyelések egy tűrtté vált sportágról: a rögbi meghonosodása Magyarországon
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- „Akarom, tudd, mi a fene van velem” – Tamáska Mária, az „öreg” felesége
- Szerelem az illegális kommunista mozgalomban: Kádár János és az ő Piroskája
- Mit keresett Fidel Castro 1972-ben Budapesten?
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.