Közel voltak a végső vereséghez 1941-ben a szovjetek
2010. május 6. 15:08 The Daily Telegraph
Először mutatták be Oroszországban azt az 1966-ban, Georgij Zsukov marsallal készített interjút, amelyben a férfi elismerte: Sztálin és a tapasztalatlan tábornokok hibái miatt majdnem legyőzték őket a nácik.
Zsukovval Konsztantyin Szimonov író készített interjút, ám az szinte rögtön dobozba került, hiszen így mindenki megtudhatta volna, hogy a folyamatosan hibázó, és felkészületlen vezetés hibájából már 1941-ben végleg kikaphattak volna a náciktól. Zsukov szerint a szovjet tábornokok egyáltalán nem hittek abban, hogy Moszkva előtt megállíthatják a németeket.
A marsall Sztálinhoz fűződő háborús kapcsolatáról is beszélt: 1941 októberében a súlyosan influenzás vezető azért rendelte Moszkvába, hogy mentse a menthetőt, és tegye jóvá az általa és a frissen kinevezett vezérkar által elkövetett baklövéseket. Zsukov ekkor rögtön látta, hogy a város védelme elégtelen, és a rosszul felállított csapatok semmit sem tehetnének, ha a németek megindulnának feléjük.
Zsukov szerint a szovjet győzelemben hatalmas szerepe volt az oroszországi időjárásnak, ahogy annak is, hogy a Wehrmacht önmagát túl-, a szovjet csapatokat pedig súlyosan alulbecsülte.
A két vezető közti kapcsolat a háború végéig töretlen volt, Sztálin azonban akkor már attól tartott, hogy Zsukov népszerűbb nála, és a hatalmára törhet, ezért leváltotta, és az Urálba helyezte át; a Vörös Téren tartott parádén azonban még részt vehetett. Sztálin halála után Zsukov egy időre védelmi miniszter lett, ám a vezetés mindvégig ellentmondásos figuraként kezelte.
A most leadott interjú csak előkészíti a vasárnapi parádét: május 9-én, a németek fölött aratott győzelem 65. évfordulóján ugyanis újra feldübörögnek a tankok a Vörös téren.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.