Mégsem lesznek Sztálin-plakátok Moszkvában
2010. április 30. 09:27 MTI
Sztálin mégsem lesz látható a Moszkvát a győzelem napjára díszítő tablókon: az általános felzúdulás és a széles körű vita visszavonulásra késztette a mindeddig kitartó moszkvai városi önkormányzatot.
Korábban
A hírt a Kommerszant című lap közölte Ljudmila Sevcovát, a moszkvai kormány első elnökhelyettesét idézve, és megállapítva, hogy valószínűleg nem a közhangulat, hanem a Kreml győzte meg a moszkvai vezetést.
Eszerint a hatóságok úgy döntöttek, hogy a Sztálint ábrázoló tablókat nem teszik ki az utcára, hanem - tekintettel a várható rossz időjárásra - azokban a zárt helyiségekben állítják fel, ahol a veteránok ilyenkor találkozni szoktak. A képek egyébként a diktátort a potsdami, a jaltai és a teheráni konferencia résztvevőjeként, illetve a háborús idők hadvezéreinek sorában ábrázolják.
A moszkvai hatóságok arra hivatkozva szándékoztak kitenni Sztálin képét, hogy ezt a veteránok kérték, és döntésüket körömszakadtáig védték, noha nagyon sokan tiltakoztak ellene. A Memorial független orosz jogvédő csoport eleinte csak érvelt, majd kilátásba helyezte, hogy ha lesz ilyen dekoráció, ők a diktátor bűneit - egyebek között az erőszakos kollektivizálást, a repressziókat, a Molotov-Ribbentrop-paktumot, egész népek deportálását, a háborúban elszenvedett hatalmas veszteségeket - ismertető tablókkal járulnak hozzá a város ünnepi díszéhez.
Most azonban közölték, hogy amennyiben Sztálin-plakátok nem lesznek, ők is elállnak az ellenplakátoktól. A városi vezetők hangsúlyozták, hogy a kétezer ünnepi tabló közül a népek atyja mindössze tízen lesz látható, s ezeket csak a veteránok hagyományos gyülekezési helyein teszik ki.
Közben más városokban a tiltakozások ellenére ki akarják tenni Sztálin képeit a második világháborúban aratott győzelem 65. évfordulójára, május 9-re, és például Vlagyivosztok utcáin már meg is jelent a diktátor hősiesen jövőbe tekintő portréja.
Jurij Luzskov moszkvai polgármester egy március 30-i egyhangú önkormányzati döntés értelmében éppen szerdán fogadta Moszkva díszpolgárává Vlagyimir Dolgihot, a Szovjetunió Kommunista Pártja politikai bizottságának egykori póttagját, a Szocialista Munka kétszeres hősét, a Moszkvai Veteránok Tanácsának elnökét. Dolgih az utóbbi időben nem csupán a Sztálin-képek kihelyezésére irányuló kéréssel hívta fel magára a figyelmet, hanem egy másik hangos botránnyal is. A Veteránok Tanácsának követelésére meg kellett változtatni az Antiszovjet Sasliksütőde nevét, amelyet kitalálói nem politikai célzásnak szántak, az elnevezés csupán arra utal, hogy az étterem a Szovjetszkaja szállóval szemben van, s egy újságírónak, aki a történtekről felháborodottan írt, súlyos kellemetlenségekben volt része.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Őskor
- Már az ókor óta végeznek sikeres koponyaműtéteket
- Székeket akart vásárolni az ebédlőbe, végül a Stonehenge-t vette meg az angol ügyvéd
- Súlyosan károsította a kilélegzett szén-dioxid és a mesterséges világítás a lascaux-i barlangrajzokat
- Ragadozó állatok által elejtett prédák maradványaival táplálkozhatott Samu
- Végigkísérte az emberiség történelmét a trepanáció gyakorlata
- Évezredeken keresztül osztoznia kellett a Homo sapiensnek európai hatalmán
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.