Mégsem hamisítvány Lee Harvey Oswald puskás fotója
2009. november 9. 10:37 MTI
A hírhedt fotót, amelyen a Kennedy elnök gyilkosának tartott Lee Harvey Oswald kezében puskával egy udvarban látható, csaknem lehetetlen lett volna hamisítani - mutatta ki a Dartmouth College egyik tanárának új elemzése.
Korábban
Oswald, akit - alig néhány nappal azután, hogy őt vádolták meg 1963 novemberében John Fitzgerald Kennedy amerikai elnök meggyilkolásával - szintén lelőttek, előzőleg azt állította, hogy a felvétel, amelyen egyik kezében a puskát, a másikban marxista újságot tart, hamisítvány. Az évek során többen is ugyancsak ezt hangoztatták, arra hivatkozva, hogy képen látható fények és árnyékok természetellenesek.
Legújabban azonban Hany Farid, a dartmouthi Neukom Institute for Computational Science nevű számítástudományi intézet igazgatója kimutatta, hogy az árnyékok pontosan ott láthatók, ahol lenniük kell. „Egy képről sohasem lehet teljes bizonyossággal állítani, hogy valóságos, de azok a bizonyítékok, amelyek alapján azt állították, hogy a fotó hamisított, nem helytállóak” - jelentette ki a tudós csütörtökön. „Mint akadémikus és tudós, nem szeretem az olyan kijelentéseket, hogy valami abszolút hiteles, de rendkívül valószínűtlen, hogy a kép manipulált lenne.”
Farid, akinek az a munkája, hogy a bűnügyi szakértők által is alkalmazott digitális eszközökkel képeket elemezzen, elmondta, hogy sok kérést kapott a vitatott feltétel megvizsgálására olyanoktól, akik úgy vélték, hogy Kennedy elnök összeesküvés áldozata volt (tehát Oswald nem volt magányos gyilkos, mint ahogy a hivatalos Warren-jelentés állította). A munkát azonban mindaddig elhalasztotta, amíg nem rendelkezett megfelelő szoftverrel ahhoz, hogy három dimenzióban modellezze Oswald fejét és környezetét.
Ezzel a számítógépes programmal viszont bizonyítani tudta, hogy ugyanaz a fényforrás képes volt egyszerre kialakítani az Oswald mögött és a tőle jobbra, valamint az orra alatt látható árnyékot. Farid elmondta, ezt maga sem hitte korábban. „Amikor ránéztem a felvételre, nem értettem, hogyan lehetnek rajta ilyen árnyékok” - ismerte el. Legújabb felfedezése azonban, amelyet a Perception című lapban fognak közzétenni, egybevág korábbi megfigyelésével, amelyek szerint az emberi látás kevéssé alkalmas annak megítélésére, hogy a tárgyak által vetett árnyékok reálisak-e. „Noha remekül látunk, az árnyékok megítélésében igen gyengék vagyunk.”
Farid csaknem két hónapon át ismételten visszatért az Oswald-fotó elemzéséhez. „Azért foglalkoztam vele ilyen alaposan, mert igazán pontos választ akartam adni, elvégre a Kennedy-gyilkosságról, a történelemről van szó” - fejtette ki. „Semmiképpen sem szerettem volna hibázni egy ilyen fontos kérdésben.”
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Középkor
- Férfiakat megszégyenítő bátorsággal szabadította fel Orléans-t Jeanne d'Arc
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Egy viharból mentette ki fogvatartóit a svájci szabadsághős, Tell Vilmos
- A sörfőzés szabályozásával csökkentették a kenyér árát a régi Bajorországban
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Egész életében a Római Birodalom feltámasztásáért küzdött I. Justinianus
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Senki sem akarta, hogy Őrült Johanna trónra lépjen
- Imre herceg sírjánál már az elhunyta után számos csoda történt
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.