Titokzatos romok mesélnek a maja birodalom összeomlásáról
2009. szeptember 24. 09:35
Két elhagyott piramis, és körülötte kilenc, az "időbe fagyott" palota segíthet megoldani a maja birodalom bukásának titkát - vélik a térségben ásó régészek.
Korábban
A USA Today beszámolójából kiderül, hogy Kiuic közel ezer évvel ezelőtt még egy volt a tucatnyi maja központ közül, ám a többivel ellentétben a környező őserdő ezt a települést a pusztulás pillanatában őrizte meg.
A kutatás azért is egyedülálló, mert a maja birodalom pusztulásának pillanatából eddig sosem találtak hasonló leleteket - vélik a szakemberek. A George Bey, a Labna-Kiuic Regionális Régészeti projekt vezetője és a Mexikói Nemzeti Régészeti és Történeti Intézet munkatársa, Tomas Gallareza vezette kutatócsoport az i.e. 500 körül benépesített területen két piramist, több kisebb palotát, és egy Gallereta által "lépcső a mennyországba" névre keresztelt létesítményt fedeztek fel. Ez utóbbi esetében egy különösen hosszú lépcsősor vezet a közeli hegytetőn álló sziklás területre.
A piramisok és a paloták a 9. században, jóval a város alapítása után épülhettek, amikor a délebbre fekvő maja központok már elnéptelenedtek. A kutatók a kilenc palota átkutatása során kőkéseket, és fejszéket találtak, míg a helyszínen szinte az összes használati tárgy érintetlen volt, mintha azt várnák, hogy tulajdonosaik visszatérjenek. Mindez a város villámgyors, menekülésszerű kiürítésére utal, és ez a szakemberek számára kincsesbányát jelent, hiszen nagyon sokat megtudhatnak a kor társadalmáról, és anyagi kultúrájáról is.
A szakemberek reményeik szerint mindezt hamarosan publikálni is tuják majd, és a további ásatások még több részlettel gazdagítják majd a maja birodalmak bukásáról szerzett ismeretinket. Bey szerint ugyanis a mostani felfedezés Pompejihez hasonlítható, hiszen a tárgyak ugyanolyan érintetlenül maradtak meg az épületekben.
A leginkább lépcsős piramisaikról, fantasztikus faragványaikról és csodás freskóikról ismert maja civilizáció városait i.sz. 990 körül ürítették ki Mexikó déli részén, Guatemala, Belize és El Salvador területén. Az egykori birodalmak lakói észak felé költöztek, ahol leszármazottaik az 1500-as években találkoztak a spanyol hódítókkal. Ma körülbelül hatmillió maja él a térségben.
A menekülésre, és a maja birodalom bukására a most felfedezett településen sincs magyarázat, ahogy egyelőre arra sincs válasz, hogy ezt a települést korábban miért nem fosztották ki.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap