2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

Pályázati pénzből óvják az öreg fóliánsokat Szolnokon

2009. július 24. 09:10

A szolnoki Damjanich János Múzeum számos, a látogatók elől eddig jórészt rejtve maradt regényes múltú könyvritkaságot őriz falai között. Az elzárkózást nem a titkolózás, hanem a régi fóliánsok állapota indokolja, mivel közülük több krimibe illő módon jutott az intézmény birtokába, aminek máig viselik nyomait. A fél évezredes múltra tekintő anyagban többek között számos olyan gombaféle is tanyát lelt, amik miatt eddig a gondozásukkal megbízott szakemberek is csak védőfelszereléssel közelíthetnek hozzájuk.

Az gyűjtemény részben a múzeumalapító, Hild Viktor vármegyei főlevéltárnok hagyatékából származik, s ezek a kötetek a könyvtár jobb állapotban levő részét képviselik, de több a megye egykor széthordott gyűjteményeiből, közöttük például Horthy Miklós kormányzó könyvtárából lelt menedéket a múzeumban. Ezeket Kaposvári Gyula akkori múzeumigazgató még az ötvenes években, hirtelenjében összeverbuvált diákok közreműködésével, regénybe illő körülmények között mentette meg a zúzdából.

Az eset egyúttal a Rákosi-kor kultúrpolitikájának mementója is. Akkoriban történt, hogy részben fosztogatások, de főleg a könyvtárak, könyvgyűjtemények állami segédlettel történő megritkítása révén a szolnoki papírgyár udvarán halomban álltak a bezúzásra váró kötetek, közöttük a múltat végképp eltörölni jelszó jegyében pótolhatatlan becsű munkák is.

Kaposvári Gyulának az utolsó pillanatban sikerült nagy mennyiségű egyéb papírt összeszedve a papírgyáriak jóindulatú szemhunyása mellett kicserélni és a múzeum falai közé menekíteni a pusztulásra szánt kincseket. Ezek a kötetek ma is a közgyűjteményben találhatóak, s most a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával háromszáznál több különböző korú kötet megőrző konzerválását tudták elvégeztetni az erre szakosodott Pre-Con Bt. könyvrestaurátor céggel.

A múzeum a lehetőség szerinti gondos őrzés mellett már eddig is pályázatok sorozatával próbált forráshoz jutni a kötetek állagmegóvásához. Most siker koronázta a Jámbor Csaba könyvtáros által készített legutóbbi pályázatokat. Szintén ilyen módon nyílik lehetőség idén egy jeles munka, a szép metszetekkel, közöttük Szolnok régi látképével gazdagított 1664-es regensburgi kiadású Ortelius féle Chronica teljes restaurálására is.

A most konzervált kötetekből az érdeklődők a most látható Dürer-kiállításhoz kötődően egy összeállítást is megtekinthetnek a szolnoki Galériában, ahol augusztus végéig néhány vitrinben bemutatják a gyűjtemény több kötetét.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár