Pályázati pénzből óvják az öreg fóliánsokat Szolnokon
2009. július 24. 09:10
A szolnoki Damjanich János Múzeum számos, a látogatók elől eddig jórészt rejtve maradt regényes múltú könyvritkaságot őriz falai között. Az elzárkózást nem a titkolózás, hanem a régi fóliánsok állapota indokolja, mivel közülük több krimibe illő módon jutott az intézmény birtokába, aminek máig viselik nyomait. A fél évezredes múltra tekintő anyagban többek között számos olyan gombaféle is tanyát lelt, amik miatt eddig a gondozásukkal megbízott szakemberek is csak védőfelszereléssel közelíthetnek hozzájuk.
Korábban
Az gyűjtemény részben a múzeumalapító, Hild Viktor vármegyei főlevéltárnok hagyatékából származik, s ezek a kötetek a könyvtár jobb állapotban levő részét képviselik, de több a megye egykor széthordott gyűjteményeiből, közöttük például Horthy Miklós kormányzó könyvtárából lelt menedéket a múzeumban. Ezeket Kaposvári Gyula akkori múzeumigazgató még az ötvenes években, hirtelenjében összeverbuvált diákok közreműködésével, regénybe illő körülmények között mentette meg a zúzdából.
Az eset egyúttal a Rákosi-kor kultúrpolitikájának mementója is. Akkoriban történt, hogy részben fosztogatások, de főleg a könyvtárak, könyvgyűjtemények állami segédlettel történő megritkítása révén a szolnoki papírgyár udvarán halomban álltak a bezúzásra váró kötetek, közöttük a múltat végképp eltörölni jelszó jegyében pótolhatatlan becsű munkák is.
Kaposvári Gyulának az utolsó pillanatban sikerült nagy mennyiségű egyéb papírt összeszedve a papírgyáriak jóindulatú szemhunyása mellett kicserélni és a múzeum falai közé menekíteni a pusztulásra szánt kincseket. Ezek a kötetek ma is a közgyűjteményben találhatóak, s most a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával háromszáznál több különböző korú kötet megőrző konzerválását tudták elvégeztetni az erre szakosodott Pre-Con Bt. könyvrestaurátor céggel.
A múzeum a lehetőség szerinti gondos őrzés mellett már eddig is pályázatok sorozatával próbált forráshoz jutni a kötetek állagmegóvásához. Most siker koronázta a Jámbor Csaba könyvtáros által készített legutóbbi pályázatokat. Szintén ilyen módon nyílik lehetőség idén egy jeles munka, a szép metszetekkel, közöttük Szolnok régi látképével gazdagított 1664-es regensburgi kiadású Ortelius féle Chronica teljes restaurálására is.
A most konzervált kötetekből az érdeklődők a most látható Dürer-kiállításhoz kötődően egy összeállítást is megtekinthetnek a szolnoki Galériában, ahol augusztus végéig néhány vitrinben bemutatják a gyűjtemény több kötetét.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap