Raktárba kerültek Hitler csehországi szobrai
2009. június 24. 14:50 MTI
A dél-csehországi Hluboká nad Vltavou várkastély parkjának három népszerű és a turisták által gyakran fényképezett szobra Hitler személyes gyűjteményének részét képezte.
Korábban
A Lidové Noviny című lap szerint a szobrok áthelyezéséről a regionális képzőművészeti galéria döntött azután, hogy a közelmúltban megjelent Jirí Kuchar Hitler gyűjteménye Csehországban című könyve, amely részletesen leírja, hogy mely Csehországban található műalkotások kapcsolhatók össze a náci vezérrel. Köztük van három hlubokái szobor is: Az evezős (Hermann Zettlitzer), A magvető (Willy Knapp) és az Afrodité (Wilhelm Wandschneider).
"Biztonsági okokból szükség volt a szobrok eltávolítására. A könyv nagy reklámot csapott a parkban álló alkotásoknak, s attól tartottunk, hogy esetleg ellopják őket. A Harmadik Birodalom műalkotásai iránt ugyanis jelenleg nagy az érdeklődés, divatban vannak" - mondta a lapnak Vlastimil Tetiva, a képzőművészeti galéria szakértője.
A három népszerű szobor eredetéről már 1989 előtt is viták voltak, de Kuchar könyve bizonyítékokkal támasztotta alá a korábbi sejtéseket. A szerző szerint Hitler ezt a három szobrot 1940-ben Münchenben a kortárs német művészeti kiállításon vette meg összesen 26 600 birodalmi márkáért. Münchenből a szobrokat a Vyssí Brod városban működő cisztercita kolostorba szállították, amely a nácik által Európa-szerte összerabolt műtárgyak gyűjtőhelyéül, ideiglenes raktárául szolgált. A kolostort 1941-ben foglalták el a németek, és a barátokat egyszerűen elűzték onnan.
A műtárgyak többsége a birodalmi vezér személyes gyűjteményébe tartozott, és elképzelések szerint az ausztriai Linzbe tervezett Hitler Múzeum alapját képezte volna. A nácik a műtárgyak egy részét Németországba szállították a Vörös Hadsereg elől, a gyűjtemény másik része ellenben Vyssí Brodban maradt, de a háború utáni sorsa máig feltáratlan. Számos műtárgy - mint az említett szobrok is - különféle utón-módon múzeumokba, galériákba, kastélyokba került.
A gyűjtemény darabjait állítólag az északi-csehországi Lemberk várkastélyban őrizték, ahonnan azonban a nyolcvanas években nyomtalanul eltűntek. Jirí Kuchar szerint nem kizárt, hogy egyszerűen ellopták őket - vagy legalábbis egy részüket. A rendszerváltás utáni években ugyanis néhány darab külföldi árveréseken bukkant fel.
A Hluboká nad Vltavou gótikus várkastély eredete a 13. századba nyúlik vissza. Az utóbbi mintegy háromszáz évben a neves Schwarzenberg család tulajdonában volt. Mai tulajdonosa Karel Schwarzenberg volt cseh külügyminiszter, aki máig is büszke a Festetics családból származó magyar nagymamájára.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
fasizmus
- Békét kötött volna, hazaárulónak bélyegezté és kivégezte vejét Mussolini
- Regényeivel vette fel a harcot a fasizmus terjedése ellen Karel Čapek
- A halál balvanói alagútja
- Hány aranyvonatot indítottak a németek 1945-ben Magyarországról?
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco
- Tétlenül szemlélte Etiópia lerohanását a Nemzetek Szövetsége
- A második világháború végéig kellett várni a cannes-i filmfesztivál debütálására
- Még a Mussolini-szobrokat is kidobálták az ablakon a Duce letartóztatásának hírére
- A világháborúban és merényletekben is majdnem odaveszett Olaszország diktátora
- Karrierje végére egyetlen épp csont sem maradt Buster Keaton testében 19:05
- Példamutató módon gondoskodott a falusi gyermekekről Apponyi Franciska 17:06
- Kietlen vadonból vált a filmvilág fővárosává Hollywood 15:05
- Ötven évesen lépett utoljára pályára Sir Stanley Matthews 12:20
- Sírig tartó szerelem, és pataknyi vér vetett véget a Rózsák háborújának 10:38
- 16 percig tartott Ham, az űrcsimpánz első utazása tegnap
- San Francisco lakosságát 25-szörösére növelte az aranyláz tegnap
- Mérhetetlen pusztítást okozott a Tet-offenzíva tegnap