Posztumusz tüntettek ki egy Wehrmacht-tisztet
2009. február 17. 14:53 MTI
Posztumusz kitüntetésben részesítette az izraeli Jad Vasem holokauszt-emlékközpont a hitleri német hadseregnek, a Wehrmachtnak azt a tisztjét, aki - szembefordulva a nácikkal - zsidók életét mentette meg, és akinek alakja Roman Polanski, A zongorista című filmje által vált híressé.
Korábban
A Jad Vasem holokauszt-emlékközpont a Világ Igaza emlékérmet ítélte oda Wilm Hosenfeld századosnak - idézte hétfőn az AP hírügynökség az emlékhely szóvivőjét. Holokauszttúlélők közlései alapján legalább két zsidót mentett meg Lengyelországban a náci népirtástól - mondta róla a szóvivő. Hozzátette: az érmet és az oklevelet Hosenfeld leszármazottainak adja át a Jad Vasem. Az átadás időpontját nem közölte.
A Világ Igaza emlékérmet olyan nem zsidók kaphatják meg, akik a második világháború alatt zsidók életét mentették meg saját életük kockáztatásával. Hosenfeld belépett ugyan a náci pártba 1935-ben, de később kiábrándult annak politikájából, különösen amikor látta, hogy bánnak a nácik a lengyelekkel és a zsidókkal. Naplójában iszonyattal és felháborodással írt az európai zsidók módszeres gyilkolásáról.
Lengyelország német megszállásának kezdetén a Lódz melletti Pabianicéban egy hadifogolytábort irányított, majd 1940 őszétől Varsóban szolgált. Leon Kieres, a fasizmus és kommunizmus bűntetteit vizsgáló lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének igazgatója szerint legalább 12 ember életét mentette meg ott. Polanski Oscar-díjas filmje, amelyben Thomas Kretschmann német színész alakította Hosenfeldet, arról szól, hogyan segítette a túlélésben Wladyslaw Szpilman lengyel zsidó zongoraművészt és zeneszerzőt 1944 utolsó hónapjaiban.
A háború után szovjet fogságba került, ahol 25 évi kényszermunkára ítélték állítólagos háborús bűneiért. Lengyelek és zsidók számos kérvényt nyújtottak be a szovjet katonai hatóságokhoz, igazolva Hosenfeld érdemeit, de a szovjetek kitartottak bűnössége mellett. Szovjet fogságban halt meg 1952-ben. Szpilman fia, Andrzej Szpilman már régóta szorgalmazta, hogy a Jad Vasem tüntesse ki Hosenfeldet a Világ Igaza emlékéremmel.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


kommunizmus
- Batthyány Gyula koncepciós pere
- Koncepciós per keretében ítéltek halálra Rudolf Slánský kommunista politikust
- A berlini fal leomlása: a kommunizmus bukása
- A Horthy-korszakban és a kommunista diktatúra alatt is megtalálta a számításait Szekfű Gyula
- 20 érdekesség a berlini falról
- Skinheadek Magyarországon a levéltári források tükrében
- Szuszlov, a szovjet „másodtitkár”
- Az olaszországi magyar emigráció Apor Vilmos báró meglátásai tükrében
- Így állt ellen a „falvak népe” a kollektivizálásnak
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról 20:28
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei 19:03
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban 18:02
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” 16:58
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon 16:05
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt 15:21
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában 14:53
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban 13:57