Politikai propaganda volt a falloszfa
2008. december 31. 10:30 MTI
Nemcsak a termékenységet szimbolizálja az a kútból kinőtt, ágai közt méretes férfi nemi szerveket viselő fa, amely a toszkánai Massa Marittimában látható egy nyolc éve megtalált középkori falfestményen, hanem korának politikai propagandaeszköze is volt - állítják kutatók.
Korábban
A rejtélyt szinte egyszerre fejtette meg az olasz Stile Arte című művészeti folyóirat főszerkesztője, Maurizio Bernardelli Cruz és a Leicesteri Egyetem itáliai reneszánszának kutatója, George Ferzoco - csak éppen ellenkező előjellel. Rájöttek ugyanis, hogy e sajátos "bőségfa" a 13. századi toszkán politikai belharcoknak, a guelfek és a ghibellinek közötti ellentétnek a jelképe.
Csak míg a brit kutató azt állapította meg, hogy a falloszfa a bőség elpazarlását jelképezi, amely a ghibellinek rossz kormányzásának számlájára írható, valamint az őket felváltó guelfek rendcsinálását, addig Bernardelli kimutatta: a művet éppen egy ghibellin elöljáró (podestá) a császári címer alatt kormányzó Ildibrandino Malcondine da Pisa rendelte meg, hogy saját városi kormányát dicsőítse. A nevezett kormány idején építették meg a város vízellátását biztosító kutat, és e közmunka - Bernardelli véleménye szerint - békét és prosperitást hozott Massa Marittimának.
Arra egyelőre nem adott választ az olasz szakértő, hogy kik azok a nők, akik a fallikus ágak alatt állnak vágyakozva. A brit Ferzoco szerint boszorkányokról van szó, aki a városban élő eretnekekkel (vagyis ghibellinekkel), és mindenféle egyéb perverzekkel szűrik össze a levet. Toszkánában egyébként gyakoriak a középkori bőségfák, de a Massa Marittima-i freskó egyedülálló a maga nemében: ágai közt összesen 25 nagy merev hímtag himbálódzik, ráadásul a 13. századi freskón az egész nyugati művészet egyik legkorábbi boszorkányábrázolása látható.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

- Új fényt vet egy kutatás a székelyek eredetére tegnap
- A valóság szépségét igyekezett tükrözni a cseh kocsmák írója, Bohumil Hrabal tegnap
- Szeretett háziállataikat is magukkal vitték hódító útjaikra a vikingek tegnap
- Fegyverrel és törvénnyel is megszilárdította uralmát Könyves Kálmán tegnap
- Véletlenek szörnyű sorozata okozta a „zene halálát” tegnap
- Valóban szerepet játszottak a szabadkőművesek a francia forradalomban? tegnap
- Elsőre értetlenség fogadta Szinyei Merse Pál mesterműveit 2023.02.02.
- Borzasztó áron, de megállította a Wehrmacht gőzhengerét Sztálingrád 2023.02.02.