Titkos alakulat robbantotta volna fel Moszkvát
2008. december 8. 10:32 The Daily Telegraph
Egy Sztálin utasítására létrehozott, speciális alakulat közel 1200 épületet, így a Bolsoj Színházat, és a Szent Vazul székesegyházat is felrobbantotta volna, ha a nácik elfoglalják a várost - derül ki a téma kapcsán most kiállított iratokból.
A korábban szigorúan titkos iratokat a szovjet katonai elhárítás kilencvenedik születésnapja alkalmából mutatták be az orosz fővárosban, és ezekből kiderül, hogy Sztálin a végletekig elment volna a nácikkal szemben. A dokumentumok az 1941 őszén elkészített „Moszkva Terv” gyűjteményéből származnak, amelyeket akkor készítettek, amikor a németek már csak 30 kilométerre voltak Moszkvától.
A szovjet tábornokok akkor azt közölték Sztálinnal, hogy a főváros minden bizonnyal eleshet, így a diktátor elkeseredett lépésre szánta el magát: létrehozta a Különleges Feladatok Független Motorizált Brigádját (OMSBON), amelynek feladata a legfőbb utak és épületek elpusztítása lett volna. A tervek elkészítésekor elég volt a történelemhez fordulni: hasonló egységet már I. Sándor cár is létrehozott, amikor Napóleon csapatai 1812-ben elérték Moszkvát. Az akció akkor sikeres volt: a franciák már csak egy lerombolt és lakatlan várost találtak, amelyet ráadásul rájuk is gyújtottak.
A 20. század kihívásai viszont már jóval komolyabbak voltak, ezért az OMSBON feladata 1200 épület aláaknázása volt. Robbanóanyagok kerültek például a Bolsoj, a Kreml és a leghíresebb templomok vagy szállodák alá is - arról korábban mi is beszámoltunk, hogy ennek nyomait az átépítések során gyakran megtalálják az orosz fővárosban.
A tervek azonban másra is kiterjedtek: a művészeket például gondosan felfegyverezték, így ha a német tábornokok előadásokat szerveztek volna, akkor sikeresen megölhették volna őket. Lev Knipper karmester pedig azt a feladatot kapta, hogy ha Hitler is ellátogat volna a Moszkvába, akkor egy előadás közben ölje meg őt.
A szervezet Sztálin dácsája kivételével a vidéki katonai épületeket is felrobbantotta volna - annak aláaknázására azért nem került sor, mert a diktátor nagyon félt attól, hogy saját nyaralójának felrobbantásával akár vele is végezhetnek majd. Az OMSBON elpusztította volna a moszkvai telefonhálózatot, víz- és energiaellátást is, hogy a németek semmilyen módon ne használhassák a várost.
A nagyközönség számára most először látható dokumentumok mellett azonban a tárlaton olyan kiállítási tárgyak is szerepelnek, amelyek más szovjet kémegységekhez fűződnek. Ilyen például a SZMERS (halál a kémekre) katonai kémelhárítás anyaga, amely független szervezetként alig három éven át (1943-46) létezett, mégis megmaradt a köztudatban, hiszen központi szerepet játszottak Ian Fleming 007-es regényeiben. A filmekben a SZMERS már SPECTRE lett, és a szovjet célok helyett "csupán" a világuralmat akarták megszerezni.
A kiállításon megtekinthető Hitler egyik kabátja is, amelyet a szovjet csapatok 1945-ben a berlini bunkerben találtak.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
9. Demográfiai változások Magyarországon 1945-től
II. Népesség, település, életmód
- Propagandakampánnyal sem tudtak sok magyarországi szlovákot rávenni a Csehszlovákiába költözésre 1946-ban
- Hiába tiltakoztak sokan, több tízezer magyarországi németet telepítettek ki a kollektív bűnösség elve alapján
- Szinte bárki felkerülhetett a kitelepítendők listájára Rákosi alatt
- Magyarok is települtek át „szlovákként” Csehszlovákiába a lakosságcsere keretében
- Megérdemelték a kitelepítést a németek?
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap