Gyilkosságra gyanakodnak a lengyel háborús hős exhumálásánál
2008. november 10. 19:05 MTI
Kiemelik sírjából Wladyslaw Sikorski második világháború alatti lengyel miniszterelnök földi maradványait annak a vizsgálatnak a részeként, amely azt tisztázná, hogy az exkormányfő balesetben vagy politikai merénylet áldozataként halt-e meg.
Korábban
Janusz Kurtyka, a vizsgálatot végző lengyel Nemzeti Emlékezet Intézetének (IPN) vezetője hétfőn közölte, hogy a vizsgálat végzői november 25-én felnyitják Sikorski sírját a krakkói Wawel székesegyházának kriptájában, ahol az exkormányfő néhai lengyel királyok mellett alussza örök álmát. "Talán találunk olyan jeleket, nyomokat a földi maradványokon, amelyekből esetleg következtetni lehet, hogy baleset történt-e vagy merénylet" - magyarázta Kurtyka az exhumálás célját a TVN24 lengyel magántelevíziónak adott nyilatkozatában, hozzátéve, hogy másnap már vissza is helyezik Sikorski hamvait a sírboltba.
A tragikus sorsú lengyel politikus Tuszów Narodowy-ban látta meg a napvilágot. Az I. világháború idején az osztrák-magyar hadseregben felállított lengyel légió katonai biztosa, a lengyel-szovjet-orosz háborúban hadseregparancsnok, 1921-től a lengyel hadsereg vezérkari főnöke. 1922-1923-ban miniszterelnök és belügyminiszter, 1924-1925-ben hadügyminiszter lett. A Pilsudski-diktatúra idején ellenzékbe vonult. A II. világháború elején, a lengyel vereség után, 1939. szeptember 30-án Franciaországban megalakult, majd 1940-től Londonban működött lengyel emigráns kormány miniszterelnöke volt.
Sikorski 1943. július 4-én halt meg. Röviddel Gibraltárból való felszállása után a tengerbe zuhant az őt szállító repülőgép, a Royal Air Force brit légierő B-24 Liberatora. Tizenhét személy volt a gép fedélzetén. Az egyetlen túlélő, a gép cseh pilótája azt mondta akkoriban, hogy nem működtek a gép vezérlőberendezései. A korabeli vizsgálat végül is a repülőtéri irányítótorony túlterheltségével magyarázta a gép lezuhanását. Sikorski a Közel-Keleten tett útjáról visszatérőben állt meg a brit koronához tartozó Gibraltáron; a brit erők kötelékében lévő lengyel alakulatokat szemlélte meg előzőleg a közel-keleti térségben.
Sikorski halála sokféle találgatásnak adott tápot, és a kérdés mind a mai napig nem jutott nyugvópontra. Azok, akik politikai merényletet feltételeznek, emlékeztetnek arra, hogy a londoni emigrációban működő lengyel kormány kellemetlen szövetségessé vált akkoriban mind Moszkva, mind pedig a nyugati szövetségesek számára, mert a lengyel emigráns kormány ki akarta deríteni, milyen szerepe volt Sztálinnak, illetve a szovjet politikai rendőrségnek csaknem 22 ezer, szovjet fogságba került lengyel katonatiszt, értelmiségi és pap katyni és más helyeken történt legyilkolásában. Sztálin a nácikra hárította a felelősséget a katyni mészárlásért, Sikorski azonban váltig hangoztatta, hogy nemzetközi vizsgálatnak kell kiderítenie az igazságot.
Az IPN szeptember 3-án indított vizsgálatot azzal a céllal, hogy tisztázza Sikorski halálának körülményeit. Az állami szervként működő IPN-nek az a feladata, hogy kivizsgálja a lengyel nép ellen elkövetett náci és kommunista bűntetteket, és tájékoztassa ezekről a közvéleményt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
kommunizmus
- Karrierje során számos álnevet viselt a rettegett Péter Gábor
- Arisztokratikus környezetben, Capri szigetén álmodozott a hatalomátvételről Lenin
- Börtönnel „jutalmazta” a róla szóló viccek terjesztőit Enver Hodzsa
- Csak a kommunista sportvezetés tudta megállítani Papp Lacit, a „ring lovagját”
- Négy amerikai elnökkel is találkozott az emigrációba kényszerült Varga Béla
- Nemzetközi nyomásra enyhítették a kommunisták a Mindszenty bíboros elleni ítéletet
- Kávéházakban is szobrot állítottak Václav Havelnek, Csehország drámaíró elnökének
- Abszurd részleteket is kikényszerítettek a vallatók a Rajk-per vádlottjaiból
- A Sztálin-szobor felállításának ürügyén pusztították el a kommunisták a Regnum Marianumot
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.