Német üzletember fosztotta ki Machu Picchu városát
2008. június 4. 10:06
Machu Picchu városát 1911-ben Hiram Bingham amerikai régész fedezte fel - gondoltuk egész mostanáig. Egy új levéltári kutatás azonban igen furcsa képet tár elénk.
Korábban
Amikor a helyiek 1911-ben Machu Picchuba vezették az amerikai Hiram Binghamet, a felfedezés híressé, gazdaggá és elismert kutatóvá tette a tudóst. Binghamet később Connecticut kormányzójává, és az amerikai Szenátus tagjává választották, és a felfedezésről írt könyve is igazi bestseller volt. Személye meghatározta a 20. század elejének régészetét, és egyesek szerint ő lehetett az egyik legfőbb inspiráció Indiana Jones alakjának megalkotásában is.
Az elveszett város megtalálásának elsősége azonban igencsak kétséges - számolt be az ügyről az Independent című brit lap. Egy amerikai történész ugyanis arra a meglepő eredményre jutott, hogy a várost 40 évvel korábban már felfedezte egy német üzletember is.
![]() |
A romváros 1944-ben |
A férfi egy vasúti vállalkozás felállítása mellett felvásárolta a Machu Picchuhoz közeli földeket, ahol fakitermelésbe kezdett, majd a citadella romjait 1867-ben és 1870-ben is felkereste. A perui levéltárakban talált dokumentumokból kirajzolódik, hogy a német üzletember ekkor több földalatti, lepecsételt kamrát is talált, ahol szerinte minden bizonnyal "az inkák kincse" lehet elrejtve.
A kincsek elszállításáért a Companhia Anonima Explotadora de las Huacas del Inca vállalat felelt, amelyet a korabeli Peru legfontosabb gazdasági és politikai szereplői, így az akkori elnök, Andres Avelino Caceres is támogatott. 1887-ben a kormányzat jóváhagyta a romváros kifosztását, és igazán érdekes, hogy Berns engedélyt kapott a tárgyak kivitelére is, amíg megfizeti a kormánynak annak 10 százalékát. A szerződés tető alá hozásában a férfi egyik üzleti partnere a perui nemzeti könyvtár igazgatója volt - áll a dokumentumokban. A vállalat aligazgatója a Limai Egyetem patológia professzora volt, aki később a Berlini Múzeumnak adta el tekintélyesre duzzasztott gyűjteményét.
A 15. században Pachacuti uralkodó által építtetett - és minden bizonnyal temetőjéül is szolgáló - citadella legjelentősebb épülete a napisten temploma volt, ahol tekintélyes mennyiségű aranykincset halmoztak fel. Ennek nagyobb részét 1532-ben Atahualpa, a spanyolok által fogságba ejtett utolsó inka uralkodó kiváltására vihettek el, ám Berns nagyon sok olyan tárgyat és ceremoniális eszközt is találhatott, amelyre nem volt szükség a váltságdíjhoz.
A felfedezés nem is jöhetett volna jobbkor, ugyanis nemrég mi is beszámoltunk arról, hogy a perui szakértők elkészítették azt a katalógust a Yale Egyetemen, amelynek alapján a dél-amerikai állam visszaköveteli a Hiram Binghamék által elvitt tárgyakat. Greer, aki most nemzetközi kutatást indít az elveszett inka kincsek után, elkészítette Berns amerikai, brit és más kapcsolatainak listáját, akik megvehették a Machu Picchuban talált tárgyakat, és amik ma a magángyűjtemények mélyén rejtőzhetnek.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- A tudomány fejlődésének áldásos és átkos következményeit is megjósolta Jules Verne tegnap
- Ezernyi rendelet óvta Svájcot az első világháború borzalmaitól tegnap
- Egy év, három film, két Oscar-jelölés: James Dean tragikusan rövid pályája tegnap
- A földi paradicsomban, Gorkij capri villájában készült forradalmára Lenin tegnap
- A trójai háború idején eltemetett kincsre bukkantak Kecskemét közelében tegnap
- Amikor megmozdult a magyar föld tegnap
- Végre megfejtették Mária skót királynő börtönből írt leveleit tegnap
- Így hódították meg Londont az utak mesterei, az emeletes buszok tegnap