1919 nyarán Nagy-Britanniában is úgy tűnt, bolsevik hatalomátvétel következhet be
2020. június 16. 17:58 Múlt-kor
Korábban
A feszültség fennmarad
A liverpooli rendőrsztrájk volt a legnagyobb szabású rendbontás Nagy-Britanniában 1919 „vörös nyarán”, de egyúttal az utolsó is.
A katonák leszerelését felgyorsították, és a frontokat megjárt férfiak egyre nagyobb ütemben tértek vissza a civil munkakörökbe – gyakran kiszorítva a nőket, akik a háború során átvették azokat. Egy időre látszólagos nyugalom köszöntött a szigetország ipari és politikai viszonyaira.
A feszültségek azonban a felszín alatt továbbra is jelen voltak. Miközben Vlagyimir Lenin, a lábát lassacskán megvető Szovjetunió vezetője a világforradalomra szólított fel, a brit belbiztonsági szolgálatok megkezdték a szélsőséges csoportok megfigyelését, valamint az ezekbe való beszivárgást. A bolsevizmus réme az 1920-as években és azon is túl erős hívószó maradt a hatóságok körében.
A brit munkásosztály jókora szeletei szintén bizonytalanságot éreztek jövőjüket illetően. Ez különösen a bányászokra volt igaz, akik – miután a háború során szakmájuk gyakorlatilag állami irányítás alá került, jóval nagyobb béregyenlőséggel és kíméletesebb munkaórákkal – az 1920-as évek folyamán egyre növekvő haraggal figyelték az újra privatizált szektorban kedvezményeik fokozatos megvonását.
A bányászok jövőjéről zajló vita vezetett végül az 1926-os általános sztrájkhoz, melynek során az országos szakszervezeti tömörülés sikertelenül próbált segíteni rajtuk.
Habár a tüntetések véget értek, a katonatanácsok feloszlottak, a leszerelt férfiak visszatértek a munkába, és kommunista forradalom sem tört ki Nagy-Britanniában, a szigetország társadalmi kérdésekben továbbra is önmagával állt harcban a 20. század nagy részében.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap