10 tény az első világháborúról
2017. szeptember 29. 11:23
A háború idején a lőszergyárakban a TNT-vel dolgozó nőket gyakran hívták kanáriknak, mivel a bőrük sárgás színt öltött a kénsav okozta depigmentációs hatás következtében.
Korábban
1. Az első világégés 9 millió katona és 7 millió civil életét követelte. Szerbia szenvedte el a legrosszabb halálozási arányt a lakosságszámához viszonyítva: háború előtti népességének körülbelül egynegyedét (700-850 ezer), a férfi lakosságának 57 százalékát veszítette el.
2. A katonák a háború elején nem viseltek védősisakot. A jelentős számú fejsérülés következtében először 1915-ben a franciák vezették be a kötelező acélsisak használatát.
3. Az arcon lévő sérülések legfőbb okozója a repeszgránát, a srapnel volt. Az egyre ijesztőbb és még fájdalmasabb sebesülések hatására rohamos ütemben kezdett fejlődni a plasztikai sebészet.
4. Közel 140 ezer kínai önkéntes dolgozott a nyugati fronton az első világháború idején, nem kis mértékben elősegítve az antant végső sikerét. Többek között a lövészárkok védelméhez szolgáló homokzsákok megtöltése, valamint a vonatok és egyéb tehergépkocsik ellátmánnyal történő megpakolása volt a feladatuk.
5. A brit hadseregben számos úgynevezett „bantam battalions”-oket (szó szerinti fordításban: kis termetű, harcias emberek zászlóalja) szereltek fel, amelyekben azon katonák kaptak helyet, akik a britek 160 centiméteres magassági követelményének nem feleltek meg a besorozás során.
6. A háború idején a lőszergyárakban a TNT-vel dolgozó nőket gyakran hívták kanáriknak, mivel a bőrük sárgás színt öltött a kénsav okozta depigmentációs hatás következtében.
7. Az esküvőkön történő rizsdobálást betiltották Nagy-Britanniában a háború idejére (az élelmiszerhiány miatt), csakúgy tilos volt a telefonokon idegen nyelven kommunikálni.
8. Azért, hogy a franciák megvédjék a fővárosukat a német repülők bombázásaitól, 1918-ban felépítettek egy „kamu Párizst” az eredetitől északra, hogy az ellenség tájékozatlan pilótái inkább azt tegyék tönkre.
9. A valaha volt egyik legnagyobb, nem nukleáris robbanást egy brit alagútépítő egység okozta a belgiumi Messines Ridge-nél 1917 júniusában. A gyilkos robbanássorozat 10 ezer német katonát küldött a másvilágra, és a még 225 kilométerre lévő Londonban is tisztán hallani lehetett.
10. A háború hatalmas pénzügyi terhet rótt a hadviselő államokra. Például 1918 szeptemberében egy 24 órás periódusban a britek átlagosan mai áron 4 millió font (1,4 milliárd forint) értékű lövedéket használtak el.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. Erdély etnikai, vallási helyzete a 16–18. században
II. Népesség, település, életmód
- Hogyan került Erdély Habsburg uralom alá?
- Erdély és Lengyelország számára egyaránt virágkort jelentett Báthory István uralkodása
- II. József haláláról tudósított nyitószámában az első erdélyi magyar újság
- Már ötéves korában megválasztották, de sohasem uralkodott az utolsó erdélyi fejedelem
- A trianoni békét "morális köntösbe öltöztették"
- Koncepciós per keretében, teljesen irreális vádak alapján ítélték el Mindszenty Józsefet 19:05
- Napjainkig megoldatlan egy skót világítótorony hátborzongató rejtélye 14:20
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak 09:51
- A hét legismertebb Mária-jelenés szerte a világban 09:05
- A nemzet költője sem tudott segíteni a kiállhatatlan nyelvzsenin tegnap
- 10 tény a Mona Lisáról tegnap
- Ókori eredetű a karácsonyfa-állítás szokása tegnap
- Rejtély, miért tűnt el a krétai civilizáció tegnap