10 tény a kínai agyaghadseregről
2018. május 30. 09:32 Múlt-kor
Korábban
1. A 20. század egyik legjelentősebb régészeti felfedezése a véletlennek köszönhető. Az agyagkatonákat kútásó földművesek találták meg a Kína északkeleti részén fekvő Senhszi tartományban, 1974 márciusában.
2. A lelet, amelyet a világ nyolcadik csodájaként is emlegetnek, nagyjából 8000 terrakotta katonából, 130 szekérből, és több száz terrakotta paripából áll.
3. A föld alá temetett hadsereg, amely életnagyságú 184-197 centiméter magas katonákból áll, a Kínát egyesítő első császár Csin Si Huang-ti (u. Kr. e 246- Kr. e- 210) parancsára készült, és küldetése az volt, hogy a jobblétre szenderült uralkodót szolgálja a túlvilágon.
4. Mivel Csin Si Huang-ti abban hitben élt, hogy halálát követően az általa eltemetett figurák majd életre kelnek, nemcsak katonákat, de terrakotta ágyasokat, zenészeket, akrobatákat, tisztviselőket, sőt állatokat (darukat és kacsákat) is rendelt a készítőktől.
5. Az agyagkatonák Csin Si Huang-ti földbe temetett palotájának a kapuit őrizték. A gigászi méretű intézmény a becslések szerint nagyjából 98 négyzetkilométeren terül el.
6. A katonák többezres létszáma ellenére a készítők minden egyes bakának, az arcforma, magasság, frizura és egyenruha tekintetében, egyedi megjelenést kölcsönöztek. A szakértők 10 arctípust különböztetnek meg.
7. A katonák törzsét, fejét és a végtagjait különböző műhelyekben állították elő, majd futószalag-szerű metódust használva összeszerelték őket.
8. A jelenleg szürkés, sárgásbarna színű katonák eredetileg színesek voltak és eredeti krómozott fegyverekkel, számszeríjjakkal, kardokkal és lándzsákkal szerelték fel őket.
9.. Egy jelenlegi elmélet szerint, az agyagból készült akrobaták, a bronzból készült darumadarak és kacsák alakja, és a bronzszobrok öntésének technikája arra utal, hogy a kínaiak az agyaghadsereg megalkotásában igénybe vették az ókori görög mesterek segítségét is.
10. Csin Si Huang-ti fölbe temetett palotájának, és a hozzá tartozó ármádiának az elkészítéséhez 38 évre és nagyjából 700 ezer ember munkájára volt szükség.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2014
- Így látta a sajtó Kárpátalja visszafoglalását
- Az embermentő Jane Haining
- Mi történt Kamenyec-Podolszkijban?
- A bundázás egyidős a futballal
- A hét törpe kalandjai Auschwitzban
- A kóser konyha különlegességei
- Hogyan kampányoltak a római politikusok?
- A numerus clausustól a numerus nullusig
- Így temettük el "Kossuth apánkat"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.