10 tény a cukor történetéről
2021. december 11. 19:38 Múlt-kor
Az Új-Guinea szigetén lakó pápuák úttörők voltak a cukornád domesztikálásában, bár kezdetben nem ők fogyasztották a növényt, hanem a sertéseiket etették vele. Hogyan vált egyszerű kiegészítőből csodaszerré a „fehér arany”, és hogyan nyomorította meg milliók életét Európa féktelen cukoréhsége?

Cukornádültetvény Antigua szigetén egy 1823-as litográfián (Kép forrása: Wikipédia/ William Clark/ British Library/ CC0)
1. Az Új-Guinea szigetén lakó pápuák úttörők voltak a cukornád domesztikálásában, bár kezdetben nem ők fogyasztották a növényt, hanem a sertéseiket etették vele.
2. A cukornád szintén őshonos Indiában, Kína déli részén és Tajvan szigetén is. Az indiaiak elsőként hoztak létre nyers nádcukorból cukorlisztet, illetve cukorkristályokat a Kr. u. 4. században.
3. A cukorkészítés (cukorfinomítás) tudománya Indiából terjedt el Kínába, onnan pedig a perzsa, illetve az arab világba. Az arabok dél-európai hódításainak köszönhetően a 9. és a 10. században Andalúziában, Cipruson és Szicília szigetén is megjelentek a cukornádültetvények és a hozzájuk kapcsolódó cukormalmok.
4. A cukor azonban már jóval az arabok előtt is ismert volt Európában. A Kr. u. 1. században a görögök és rómaiak a cukrot vízben feloldva, orvosságként fogyasztották.
5. A középkori európai arisztokrácia a hazatérő keresztesek által ismerkedett meg a cukorral. Ekkoriban a cukor a luxustermékek közé tartozott és értéke a távol-keleti fűszerekével vetekedett.
6. A keresztesek a Közel-Keleten találkoztak először a „csodaszerrel”, amely azonnal lenyűgözte őket. A túlzásba vitt cukorfogyasztás árnyoldalairól azonban nem sokat tudhattak a derék vitézek, mert a csodás étekről úgy nyilatkoztak, mint „a világ legértékesebb anyagáról, amely hozzájárul az emberek egészségének fenntartásához”.
7. Az európai gyarmatosítók számára a cukornádültetvények kapcsán is határtalan lehetőséget jelentett az újonnan felfedezett amerikai kontinens, amely nagy, megművelhető területekkel és a cukornád számára elengedhetetlen trópusi klímával is rendelkezett. Az európaiak egyedül a megfelelő számú munkaerőben szenvedtek hiányt.
8. Az első cukornádültetvényeket Brazíliában és a Karib-térségben hozták létre fehér telepesek a 16. század elején. Elsőként a bennszülöttek és európai szerződéses dolgozók – lényegében szolgák – dolgoztak az ültetvényeken.
9. Az Európából behurcolt betegségek, mint például a himlő, jelentősen megtizedelte a bennszülött munkaerőt, csakúgy mint a sárgaláz és a malária, amelyek viszont az európai munkásokat sem kímélték. Az Afrikából erőszakkal elhurcolt emberek – akiknek számát 12 millióra becsülik – ellenállónak bizonyultak a gyilkos mikroorganizmusok támadásaival szemben, és jól bírták a trópusi klímát is.
10. A cukorgyártás és -kereskedelem nagyon nyereséges üzletággá vált a 18. század közepére. Európa cukoréhsége fontos tényező volt a rabszolgaság embertelen rendszerének fenntartásában. Az amerikai kontinensen legkésőbb Brazíliában törölték el a rabszolgaság intézményét 1888-ban.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

Római Birodalom
- Járványok és klímaváltozás okozta Róma végzetét
- Családtagjait és nevelőjét sem kímélte a véreskezű Nero császár
- Közönséges bűnözőként és az igazság bajnokaként is értelmezték az évezredek során Spartacus alakját
- Ostromokat és tengeri csatákat is eljátszottak a véres római gladiátorjátékokon
- Sztoikus nyugalommal vívta háborúit Róma utolsó „jó császára”, Marcus Aurelius
- Római kori sírokra bukkantak Pécs belvárosában
- Újra megnyílik az egykori római villagazdaság Balácán
- Róma első császára ellen is háborúba ment az ókor egyik legharciasabb asszonya, Fulvia Antonia
- Évszázadok óta egyre többet mesélnek az ókori rómaiak életéről Pompeji maradványai
- A selyemhernyók után emberéletet is mentett a csodatevőként tisztelt Louis Pasteur tegnap
- Véres háborúhoz vezetett az eretnekséggel vádolt Husz János kivégzése tegnap
- Bebalzsamozott kedvencek: állatmúmiák az ókori Egyiptomban tegnap
- Amikor a „Jobbra hajts!” szabály miatt újra kellett tanulnunk a KRESZ-t tegnap
- Volt, hogy még a Beatlest is maga mögé utasította a toplistákon Louis Armstrong tegnap
- A magyar tudósok, akiket csak marslakóknak neveztek tegnap
- Puszta létezésével történelmet írt Dolly, az első klónozott emlős 2022.07.05.
- Ló- és teveháton, több tízezer kilométeren át kereste az ősmagyarok nyomait Zichy Jenő 2022.07.05.