Európából jöhetett az első ember Amerikába
2012. március 1. 16:49
Az Egyesült Államok keleti partján talált kőkorszaki vadászok eszközei azt mutatják, hogy az őslakosok Európából érkezhettek, nem pedig Ázsiából.
Korábban
Az európaiakra jellemző eszközök felfedezése az elmúlt évtizedek egyik legjelentősebb régészeti áttörése lehet, ugyanis alátámasztja azt az elméletet, miszerint a kőkori ember közel 2,5 ezer kilométeres utazást tett a jégkorszakban az Atlanti-óceánon.
Az elmélet szerint európai kőkorszaki vadászok fedezték fel Amerikát. Az USA hat pontján több tucat kőeszközt találtak a kutatók. Az elemzés után kiderült, hogy a régészeti leletek 19-26 ezer év közöttiek és az európaiakra jellemző stílusban készültek. A vizsgálatok azt mutatják, hogy az eszközök tulajdonosai 10 ezer évvel korábban érkeztek az Újvilágba, mint az amerikai indiánok ősei – számolt be a The Independent. A régészek bíznak benne, hogy ez a felfedezés új dimenziót fog nyitni az emberi vándorlások kutatásában.
A hat közül három területet a Delaware-i Egyetem munkatársa, Dr. Darrin Lowery vizsgált, míg egy másik Pennsylvaniában, az ötödik pedig Virginiában található. A hatodikat halászok találták meg Virginia partjaitól 90 kilométerre a tengerfenéken, egy olyan helyen, amely az őskorban még szárazföld volt. A legújabb leletek előtti hasonló felfedezések eredményei 15 ezer évvel ezelőttre nyúlnak vissza, ami jóval azután volt, hogy a kőkorszaki európaiak már befejezték ezen eszközök készítését, ezért a legtöbb régész cáfolta a kapcsolat lehetőségét.
Azonban az újonnan felfedezett eszközök kora 19-26 ezer év közötti és gyakorlatilag megegyeznek az ugyanabban az időben készült nyugat-európai társaikkal – írja a lap. A washingtoni Smithsonian Intézet professzora, Dennis Stanford és az Exeter Egyetem munkatársa, Bruce Bradley azzal érvelnek, hogy a kőkori ember képes lehetett megtenni két és fél ezer kilométert az Atlanti-óceán jegén; szerintük az őslakosok a jégkorszak idején Nyugat-Európából vándoroltak át Észak-Amerika területeire.
Az új felfedezés arra serkenti a régészeket, hogy újabb területek felé forduljanak Tennessee, Maryland és Texas vidékein; teszik ezt abban a reményben, hogy még találnak kőkori bizonyítékokat. Azonban a legtöbb olyan terület, ahol az őslakosok leléptek a jégpáncélról a szilárd földre, a tengerparttól akár 150 kilométerre lehet az óceánban – a bizonyítékokkal együtt.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2015
- Amikor a „kis munka” 33 hónapot jelentett - ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- Megaláztatás Szibériában - magyar nők a Gulágon
- Magyar sorsok a Gulágon: megjelent a Múlt-kor őszi száma
- Ondi kényszermunkások a Szovjetunióban
- A támogatott, a tűrt és a tiltakozó Lengyel József
- Rudolf, a trónörökös halála
- A csalogány és a csalogányvadászok
- Marie Curie és a „rádiumlányok”
- Kivégzésük előtt mondták
- Fidel Castro a mágnás proletár tegnap
- Sikertelenül harcolt a pánarab egységért Egyiptom elnöke, Gamál Abd en-Nászer tegnap
- 10 érdekesség a zombikról, amikről nem is tudtad, hogy tudnod kéne tegnap
- A klasszikustól a kortársig – Virágzó művészet New York Cityben tegnap
- Kezdetben nem nyerte el mindenki tetszését a Pesti Vigadó tegnap
- Politikai kérdés is volt Budapest mielőbbi helyreállítása a forradalom után tegnap
- Különleges kincseket hagytak az utókorra Európa bronzkori kereskedői tegnap
- Előnyei mellett számos hátránnyal járt az Asszuáni-gát megépítése tegnap