Titokzatos kék szörny őrizte az 1400 éve elhunyt kínaiak álmát
2017. május 3. 10:02
Kék szörnyeteg, szárnyas ló, szélmesternek nevezett mezítelen istenség – csupán néhány különös ábrázolás, amelyet a régészek nemrég fedeztek fel egy 1400 éves kínai sírban, amelyet bár kifosztottak a modernkori sírrablók, az új kutatások során új kincsekre bukkantak.
Korábban
„A sír falfestményei diverzifikált motívumokkal és gazdag konnotációkkal, rejtett jelentéstartalommal bírnak, amelyek közül sok egyáltalán nem lelhető fel a korabeli sírokból származó régészeti leletegyüttesben” – olvasható a Chinese Archaeology legújabb számában megjelent kutatásban. Néhány képi ábrázolás jelentése a kutatók számára sem teljesen érthető. A régészek sem akarnak találgatni, hogy a szél istene miért oly mezítelen, illetve hogy miért fut a sírkamra felé. Ahogy az sem teljesen világos, hogy az élénk kék színű, a szakértők által egyszerűen szörnynek nevezett lény kit ábrázol, vagy mit szimbolizál.
A közép-kínai Senhszi tartomány régészeti hivatalának munkatársai 2013 tavaszán bukkantak rá a Hszincsou városban lévő 1400 éves sírra, amelyről lerítt, hogy nem sokkal azelőtt látogatták meg a sírrablók. A 2014-es vizsgálatok során kiderült, hogy a sírt szinte teljes mértékben kifosztották: még a holttestek is eltűntek, csupán néhány koporsó töredéke maradt a helyszínen. Azonban most a sírkamra nagyobb felületének feltárása során arra jutottak, hogy az átjáró és a folyosó egyes részei nem szenvedtek kárt a rablók pusztításai nyomán, több, jól megőrződött falfestmény is érintetlenül maradt.
A freskókon a kutatócsapat nem csupán az élénk képzelőerőről tanúságot tevő, mitikus festményekre bukkant, hanem néhány földhöz ragadtabb tevékenység – úgy mint lókereskedés, vadászat, egy kapualj építése – ábráját is fellelte. „Az égboltba emelkedés témája, a különösen díszes öltözet mind-mind értékes információt szolgáltatnak számunkra a korabeli gondolkodásról, társadalmi életről, mindennapokról, sőt még a katonaságról is” – írták az archeológusok a tanulmányban.
Számos régész rámutatott már a szomorú valóságra, miszerint Kína régiségpiacán az árak az utóbbi években igencsak megnövekedtek, dollármilliós magasságokba, ami maga után vonta az ősi sírok illegális feltárása számának emelkedését is. 2015-ben például egy 2300 éves kifosztott sírban egy játéktábla összetört maradványaira bukkantak a régészek, míg 2013-ban egy 1500 éves sír kirablása közben érték tetten a bűnözőket.
A törvény-végrehajtás emberei és a régészek gyakran futnak versenyt az idővel, hogy még a sírrablók előtt feltárják a múlt kincseit, mielőtt azok a műkincspiacon kötnek ki. A 2015-ös év statisztikája szerint 1100 műkincset szereztek vissza a bűnözőktől, és több mint 170 embert állítottak elő.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
művészet
- Évezredek művészeti öröksége találkozik a legmodernebb ipari technológiákkal a Vásárhelyi Kerámia Szimpóziumon
- „Nem gyűjtő vagyok, hanem magam vagyok a múzeum” - mondta Peggy Guggenheim
- Az Eiffel-tornyot kétszer is megpróbálták eladni ócskavasnak
- Tizhenhét éves korában márt ünnepelt zeneszerző volt Arthur Rubinstein
- Nehezen indult be Karády Katalin pályafutása
- A hímzett kárpit, ami Hódító Vilmos dicsőségét hirdeti
- Lumbini buddhista szobrai
- Féllábbal is a színpad sztárja maradt
- Kezdetben még nagy felháborodást keltett Claude Monet festészeti stílusa
- Életének tíz évét áldozta Mozart műveinek rendezésére Ludwig Ritter von Köchel tegnap
- Lincolnék ellentmondásos házassága tegnap
- Egy verekedésnek köszönhette jellegzetes mosolyát Humphrey Bogart tegnap
- Halaszhatatlan üzleti tárgyalás miatt nem szállt fel a Titanicra a drótnélküli távíró feltalálója, Guglielmo Marconi tegnap
- Gyanús körülmények között hunyt el az utolsó Árpád-házi király tegnap
- Raszputyin a sátán szolgája tegnap
- Pillanatok a jeges pokolból – fényképek és levelek a Don-kanyarból 2025.01.13.
- Életmentő Bibliák, frontkarácsony és katonai taxik – az első világháború különös történetei 2025.01.13.