Steinschneider Lilly, az első magyar pilótanő kalandos élete
2021. december 4. 13:00 Szerényi Ildikó
Korábban
Ápolónő a háborúban
Az első világháború kitörése véget vetett a polgári repülés ígéretes éveinek. Korabeli újságcikkek szerint Lilly – nem törődve a háború veszélyeivel – szívesen beállt volna tábori pilótának is, ehhez azonban más jellegű pilótavizsgára volt szükség. A kalandvágyó ifjú hölgy a Vöröskereszt szolgálatában, ápolónőként teljesített szolgálatot a fronton a Monarchia keleti határánál, Lemberg környékén.1915 nyarán a háború közepette kötött házasságot Bécsben a Tokióban japán anyától született, hangzatos nevű Johannes Evangelist Virgilio Coudenhove-Kalergi von Ronspergheim gróffal.
Lilly férje csehországi lakóhelyére költözött, ahol a Klatovy melletti pobezovicei birtokon élt több mint húsz éven át. Az ifjú házaspárt sokáig elkerülte a gyermekáldás; lányuk tizenkét évvel esküvőjük után,1927 júniusában született Prágában. A kislányt a családi hagyományokhoz híven bőségesen ellátták keresztnevekkel – Maria Electa Thecla Elisabeth Christina Helena Sophia –, a mindennapi életben azonban csak Pixie-nek becézték.
A gyermek arcvonásain erősen tükröződik a negyedvér japán származás. Noha a kislány alapvetően egészséges volt, az orvosok egészségügyi okokra hivatkozva nem engedték iskolai közösségbe, ezért tanulmányait a birtokon folytatta magántanulóként, tanévvégi vizsgákra kötelezve. („Pixie” 73 éves korában, 2000-ben hunyt el Kaliforniában.)
1938-tól ínséges idők következtek a jobb módhoz szokott grófné számára. Lilly lányával együtt – zsidó származása és a növekvő náci veszély miatt – Rómába költözött, ahol sokat betegeskedett és nagyon szerény anyagi körülmények, nélkülözések közepette tengette életét. Útlevelét mindig csak néhány hónappal hosszabbították meg a hatóságok, ami a kitoloncolás veszélyét jelentette Lilly számára.
A gróf ez idő alatt a náci párt híveként Berlinben tartózkodott, ott próbálta elintézni felesége olaszországi tartózkodásának meghosszabbítását. Ezekre az évekre a házaspár kapcsolata már megromlott, noha Lilly folyamatosan kérte férjét, hogy menjen el hozzájuk Olaszországba, és adja fel berlini lakását.
Gyermekük japán származása révén nem volt akkora veszélynek kitéve, mint Lilly. 1944-ben Olga, a gróf testvére berlini megbeszélésükre hivatkozva levélben kérte a kislány védelmét a japán nagykövettől. „Végtelenül hálás lennék Őexellenciájának. … Egy telefon elég lenne valamelyik magas rangú berlini Gestapo tiszttől a karlsbadi Gestapo-nak, hogy minden elrendeződjön.”
A grófné pedig gyermeke érdekeit szem előtt tartva, a háború vége felé visszaküldte Pixie-t a ronspergi birtokra, hogy ott megfelelő oktatásban részesülhessen. Bármennyire fájt is Lillynek a távollét a lányától, súlyos szívbetegsége, az állandó anyagi gondok, a megpróbáltatásoktól megtépázott idegrendszere arra kényszerítették, hogy feladja a gyermek nevelését és apja gondjaira bízza őt.
Az első magyar pilótanő további életéről meglehetősen kevés adat áll rendelkezésre. Házassága válással végződött; férje 1963-ban Regensburgban újranősült, majd nemsokkal később elhunyt. Lilly a háború után Dél-Franciaországba költözött, ahol visszavonult életet élt.
A Magyar Aero Club 4-es számú pilótaigazolványának tulajdonosa, az első női pilóták egyike 1977-ben, 86 éves korában, Nizzában távozott az élők sorából.
Bécsújhelyen – ahol 21 éves korában a pilótavizsgát letette – utcát neveztek el róla.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
16. Reformáció és katolikus megújulás
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Színlelt emberrablás mentette meg Luther életét a birodalmi átok kimondása után
- A leves, amely megállított egy háborút
- Saját pénzén, pápai elismerés nélkül alapította meg egyetemét Pázmány Péter
- A kapitalizmus fejlődéséhez is hozzájárultak Kálvin János tanai
- Luther Mártont majdnem agyonütötte egy villám, megfogadta, ha túléli, szerzetesnek áll
- Eleinte nem akart egyházszakadást, később már Antikrisztusnak nevezte a pápát Luther
- A társadalmi homogenizáció véres eszköze – így született az inkvizíció
- Angyalok vagy egy trágyadomb miatt élhették túl a zuhanást a prágai defenesztráció áldozatai?
- Csak híveket akartak toborozni az egyházak a boszorkányüldözéssel?
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap