Rudolf herceg először szeretőjével végzett, mielőtt öngyilkos lett
2025. február 13. 09:56 Múlt-kor
Ferenc József és Erzsébet királyné várva várt fiaként született meg 1858-ban Rudolf herceg. Érzékeny gyermek volt, nehezen viselte már a fiatalon ránehezedő súlyt, illetve a szülei hiányát a neveltetésében. A melankolikus természetű férfi mégis nagy terveket szőtt az Osztrák-Magyar Monarchia megreformálására.
![Rudolf és Stefánia](/iJ9Fr/article/main/.630x1260/67307.jpg?lavid=493460)
Rudolf és Stefánia
Korábban
Rudolf herceg halálát a mai napig számtalan találgatás és teória övezi. A legmerészebb hipotézisek közé tartozik az, hogy maga Ferenc József adta ki a parancsot fia meggyilkolására nézetkülönbségeik miatt.
Szomorú házasság
Tanóráin remekelt, komoly és modern gondolatai voltak már gyermekként is. Bizonyára nyomot hagyott benne, hogy szigorú katonai nevelésben részesült. Előfordult, hogy nevelője lövésekkel ébresztette, fegyelmezés céljából hideg vízbe állíttatta, illetve vadvédelmi területen magára hagyta a 6 éves Rudolfot.
Hiába volt ő az Osztrák-Magyar Monarchia trónörököse, ugyanolyan gyermek volt, mint mások. Magányosnak érezte magát, mivel Erzsébet királyné gyakran volt távol – egészségügyi problémák miatt utazgatott –, édesapját pedig lefoglalták az államügyek.
Nem csak jó, de katolikus feleséget kellett szereznie. Európában viszont kevés hercegnő maradt, aki megfelelt a "kritériumnak": az egyik a belga király lánya, Stefánia volt. Rudolf nem volt elragadtatva a 16 éves lánytól, már az első látogatás után más társaságát kereste. Az esküvőre végül 1881-ben került sor.
Rudolf herceg 1887-ben
Kapcsolatuk nehezen indult, azonban idővel a házaspár viszonya rendeződött. Rövidesen megszületett első és egyetlen gyermekük, Erzsébet, akit a családban Erzsinek becéztek.
Rudolf és Stefánia szerelme komoly fordulatot vett, amikor kiderült, hogy a herceg nemibetegséggel fertőzte meg a feleségét, melynek következtében meddő lett. A hercegné nem tudta ezt megbocsátani. Az örökös-hiány súlyos gondot jelentett a monarchia számára is.
Rudolf herceg a 30. évéhez közeledve nagyobb szerepre vágyott jövendőbeli uralkodóként, azonban reformötletei süket fülekre találtak. További bánatot okozott neki az is, hogy Ferenc József nem engedélyezte a válását.
Mayerlingi tragédia
Marie von Vetsera gyermekként képeslapokat gyűjtött Rudolf hercegről, rajongott érte. 1888-ban látta őt személyesen először – ahogy ő lejegyezte, akkor "szenvedély született". A lány kisérője édesanyja barátnője és egyben Rudolf unokatestvére, Marie Larish volt. A hercegre is nagy hatással volt a találkozás, és már a következő találkozást várta.
Félve attól, hogy a viszony kitudódik, és nehéz helyzetbe hozza családját – ezzel a problémával édesanyja is szembenézett, amikor korábban ő is a herceg szeretője volt – minden alkalommal kocsi várta őt a sarkon, ami titkos bejáraton keresztül vitte a Hofburgba.
Rudolf herceg szeretője, Maria von Vetsera
Az összeesküvés-elméleteket cáfolja a tények sokasága, melyek arra mutatnak, hogy Rudolf herceg valóban öngyilkosságot követett el. Rudolfot egyre több gond gyötörte, mentális állapota, tönkrement házassága, nemibetegsége, elvetett jövendőbeli tervek – de valószínűleg egyedül nem merte volna véghez vinni az öngyilkosságot.
Először korábbi szeretőjét kérte meg, hogy legyen vele, de ő ezt visszautasította. Ekkor jött a 17 esztendős Marie. Valószínűleg a lány elkönyvelte, hogy sosem fognak tudni összeházasodni, szerelmük reménytelen, így elfogadta a herceg kérését. 1889. január 30-án két lövés hallatszott a mayerlingi vadászkastélyban – először Marie von Vetserát lőtte le, majd saját magával is végzett a monarchia trónörököse.
Búcsúlevelet mindketten hagytak hátra, Rudolf sajátját többek között feleségének is címezte, melyben ez állt: "Megszabadulsz tőlem és az általam okozott kellemetlenségektől; légy boldog a magad módján".
Családját súlyosan megviselte halála: Erzsébet királyné hátralévő életében gyászban volt. Sokan feleségét hibáztatták, mondván, ő nem volt megértő és támogató feleség.
Marie von Vetsera családját szintén nehézségek érték a tragédia miatt. Néhány évtizeddel ezelőtt a sírját megrongálták, holttestét pedig egy Mayerling összeesküvés-elmélet hívő magával vitte, hogy kivizsgáltassa azt. Marie von Vetsera maradványai szerencsére rövidesen visszakerültek régi helyükre.
Támogasd a
szerkesztőségét!
![2024. tél: Szoknyával a politikában](/iJ9Fr/article_issue/.275x275/169.jpg)
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
![](https://ad.jumu.hu/www/images/32e67720c7bda43b76ec0079577340ce.gif)
- Középkori államelmélet alapján nem is kerülhetett volna a trón közelébe II. Béla 16:05
- Érintetlen csodák Kelet-Törökországban 11:20
- Rudolf herceg először szeretőjével végzett, mielőtt öngyilkos lett 09:56
- Az esélytelenek nyugalmával tartották a védhetetlen Hongkongot a brit katonák 09:20
- Emberek millióit ültette a képernyők elé a Ki mit tud? 09:05
- Többen és könnyebben igényelhetik újra az energiahatékonysági támogatást 08:00
- Karl Benz szabadalmaztatta a gázpedált, a kuplungot, a sebességváltót, valamint a gyújtógyertyákat is tegnap
- 10 érdekesség a téli háborúról tegnap