Pazar ünnepségek színesítették I. Ezsébet hétköznapjait
2024. október 4. 09:05 Múlt-kor
Erzsébet 45 évig ült Anglia trónján, az országára leselkedő, egyre szaporodó veszélyek nyomán a Királynő Napjára szervezett ünnepségek pedig mind káprázatosabbak lettek – nem pusztán a látványosság, hanem az önvédelem okán.
I. Erzsébet a Nagy Armada legyőzése után készült portréja
Korábban
Válságos öröklés
II. Erzsébet trónra lépésének 70. évfordulóján, 2022. február 6-án Sadiq Khan, London polgármestere így köszöntötte a királynőt: „Minden londoni nevében nyilvánítom ki szívből jövő hálámat őfelségének, a királynőnek hetven évnyi rendíthetetlen szolgálatáért. Elkötelezettségével mindannyiunk számára példát mutat.”
A királynőnek szóló üzenetével Khan a város késő 16. századi főpolgármestereinek nyomdokaiban járt, akik az I. Erzsébet trónra lépésének évfordulóin rendezett ünnepségeket vezették Londonban. Azonban míg elődei ünnepélyes ceremóniák közepette ajánlották fel gratulációjukat és hűségesküiket, Khan némileg közvetlenebbül, a Twitteren tette ezt.
Máshol hagyományosabb szertartásokkal köszöntötték az uralkodót, többek között díszsortűzzel a Hyde Park Cornernél, a londoni Towernél és számos más helyen az Egyesült Királyságban.
Uralkodása során II. Erzsébet igyekezett elkerülni az összehasonlítást azonos nevű elődjével, és jellemzően távol maradt a trónra lépését ünneplő eseményektől. Számára február 6-a édesapja, VI. György halálának évfordulója volt, amiről a nyilvánosságtól távol emlékezett meg.
I. Erzsébet 1558. november 17-én lépett trónra katolikus féltestvére, I. Mária halálát követően. Sokak számára a pillanat a népszerűtlen pápista múlttal való végleges szakítás és egy fiatal, protestáns királynő jogara alatti új korszak ígéretét hordozta.
Mások számára azonban Erzsébet pusztán VIII. Henrik és Boleyn Anna „kis szajha” lánya volt, a Rómával való szakítás eleven jelképe; Stuart Mária, Skócia királynője pedig egyenesen saját magát tekintette az angol trón jogos örökösének. Az elkövetkezendő években Mária lett az Erzsébet ellen irányuló számos összeesküvés kulcsszereplője.
Stuart Mária skót királynő
November 17-e tizenkét évvel Erzsébet trónra lépése után lett az első királyi évforduló Angliában, amelyet nyilvánosan ünnepeltek meg. Eleinte a nép hűségének spontán kinyilvánításaként indult, az észak-angliai katolikus nemesek sikertelen lázadása után, amely Stuart Máriát próbálta Erzsébet helyére ültetni.
Az első ismert ünnepség 1570-ben történt Oxfordban, ahol városszerte megkondították a harangokat Erzsébet tiszteletére, bár arra is létezik bizonyíték, hogy Lambeth – a canterburyi érsek otthona, és így királypárti központ – már 1569-ben megszólaltatta e célból a harangokat.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Medencében vettek revansot a magyar vizilabdázók a forradalom leveréséért 20:20
- Az egyenjogúságtól tartva 1921-ben betiltották a női focit 18:06
- Már a kereszténység előtt is a téli ünnepek szereplői voltak a krampuszok 16:05
- 10 érdekesség, amit nem tudtál a Mikulásról 15:05
- Tetoválástól az arcfelismerésig: a személyazonosítás története 14:05
- Különös hagyományok szerint élt az ősi azték társadalom 09:05
- Már gyerekként is rajzaival akarta elkápráztatni a világot Walt Disney tegnap
- Valósággal befagyott a németek Moszkva elleni támadása tegnap