2024. őszi különszám: Ármány és szerelem a Fehér Házban
ITT vásárolhatsz termékeinkből

New York a századfordulón valósággal hadat viselt az eldobált banánhéjakkal

2019. július 30. 18:39 Múlt-kor

Gyökeres változások

Más amerikai nagyvárosokban a szemétszállítók jobbára tisztességesen végezték munkájukat, és rendszeresen eltakarították az utcára dobált szemetet, beleértve a banánhéjakat is. New York azonban továbbra is hírhedt volt a kor mércéje szerint is mocskos utcáiról.

Valószínű, hogy éppen ez – a város már ekkor a szórakoztatóipar egyik fővárosa volt – vezetett oda, hogy a filmszínészek és komikusok kedvelt gegjévé vált a banánhéjon történő elcsúszás. Charlie Chaplin egy alkalommal panaszkodott is közönsége humorérzékére, azt állítva, hogy csak azzal lehet megnevettetni őket, ha a szereplő egy banánhéjat elkerülve egy fedetlen csatornanyílásba esik.

Az 1890-es években korrupciós botrányok egész sorozata tört ki, miután Charles Parkhurst tiszteletes egy magándetektívet felbérelve felfedte a városvezetés és a rendőrség által működtetett illegális bordélyházak és kaszinók hálózatát. Az ezt követően megválasztott új polgármester, William L. Strong megbízta a köztisztaság rendbe hozatalával a Memphisben már bizonyított George Waringot.

Waring ezredesi rendfokozatig vitte az amerikai polgárháborúban, és híres volt a Tennessee állambeli Memphis csatornázásának nagyszabású újratervezéséről, amely véget vetett a rendszeres járványoknak a déli városban.

New Yorkban alapjaiban reformálta meg az utcák tisztán tartását: katonai hierarchiát és fegyelmet vezetett be, felszámolta a korrupciót, és hatékony szervezetté kovácsolta az utcaseprőket és szemétszállítókat. Fehér egyenruhát vezetett be a dolgozók körében – az ezeket mosó feleségek nagy bosszúságára –, hogy mindenkinek a tisztaság és az egészség jusson eszébe róluk.

„Gyülevész csőcselékként kapta meg az utcaseprőket, és végül hadseregként hagyta el őket” – írta távozása után a New York Times. Waring intézkedései közé tartozott még, hogy a szegényebb negyedek tisztítását tartotta elsődleges feladatnak.

Embereit korántsem fogadták tárt karokkal: ezeken a helyeken bármiféle egyenruhás ember feltűnése csak rosszat jelenthetett a lakóknak. Eleinte gyakran megpróbálták elkergetni őket, volt, hogy téglákkal hajigálták a munkájukat végezni próbáló köztisztasági alkalmazottakat. Waring azonban újra és újra kiküldte őket a legrosszabb környékekre is, és végül a bizalmatlan lakosok is elismerték, hogy jelenlétük jó dolog.

A köztisztaságiak hamarosan előkelő helyen vonultak fel a városi parádékon, és a polgármester is elismerően nyilatkozott „férfias és szükséges” munkájukról. A korrupt hivatal, amely egykoron visszaélt az adófizetők pénzével, immár a közhasznúság mintapéldája volt.

Ahogy fokozatosan eltűnt a szemét – beleértve a banánhéjakat – New York utcáiról, a héjakon elcsúszás a film és a színház világában élt tovább. Mára ott tartunk, hogy az emberek többsége ilyen geget látva eltűnődik, mi is lehetett egykoron a valós alapja, és hogy lehetséges-e egyáltalán elcsúszni egy banánhéjon. E tűnődés azonban Waring és emberei sikerét mutatja, akik megmentették a nagyváros lakóit a banánhéjak veszélyeitől.

Támogasd a Múlt-kor szerkesztőségét!

Miért támogassam a Múlt-kort?

2024. ősz: 1944 – A szégyen éve
Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?

kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)

Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
12 450 ft 9 990 Ft
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
20 000 ft 14 990 Ft
Az 1840-es évek divatjának megfelelően öltözött férfiak és egy szabadon kószáló disznó New Yorkban Nicolino Calyo festményén (kép forrása: ephemeralnewyork.wordpress.com)Manhattan egyik legrosszabb negyede, Dutch Hill 1863-ban (kép forrása: blog.nyhistory.org)Banánárus New Yorkban 1900 körül (kép forrása: Etsy)Rendőri biztosítás mellett dolgozó utcaseprők New Yorkban a századfordulón (kép forrása: Atlas Obscura)Szemétszedés New Yorkban az 1890-es években (kép forrása: Atlas Obscura)Banánrakodás New Yorkban, 1937. (kép forrása: Atlas Obscura)

Játsszon!

Miről híresült el I. Miklós pápa?

Történelmi adattárak

Mi történt a szülinapomon?

Adja meg e-mail címét, és hetente megküldjük Önnek a Múlt-kor legjobb írásait!

Bezár