New York a századfordulón valósággal hadat viselt az eldobált banánhéjakkal
2019. július 30. 18:39 Múlt-kor
Korábban
Rejtőzködő veszély
„Egy jómódú kereskedő, 75 éves (…) elcsúszott egy banánhéjon otthona előtt, és eltörte jobb lábát a csípője közelében” – írta a New York Times 1884-ben. „Nem várható, hogy felépül.” Több mint 30 évvel ezután egy „Halált okozott a banánhéj” című cikk arról számolt be, hogy egy gyári munkás elcsúszott és az úttestre esett, ahol egy teherautó elütötte.
Egy magányos banánhéj a járdán, szinte figyelmeztető jelzéssel felérő sárga színével nem tűnik túl fenyegetőnek. A 19. század végén azonban New York utcáin a szemét bokáig, de akár térdig is érhetett.
A városnak ugyan volt egy 1881-ben létrejött Utcatisztítási Osztálya, ez azonban a korrupció melegágya volt az ekkoriban eleve kirívóan korrupt és nepotista New York-i politikában. A városvezetés a legtöbb állást a párthűség alapján töltötte be, gyakran olyan alkalmazottakkal, akik meg sem jelentek a munkában, fizetésüket azonban felvették.
A korabeli beszámolók és az utcákról készült fotók egészen megdöbbentőek: New York lakói az utcára dobálták szemetüket, ahonnét aztán senki sem szedte össze, így a városvezetés disznókat eresztett szabadon az utcákon, hogy elfogyasszák a rengeteg hulladékot.
Az emberi hulladék mellett az elpusztult állatok is az utcán, illetve az árkokban, csatornákban hevertek sokszor napokon át. Ebben a közegben az eldobott banánhéjak hamar csúszós péppé rohadtak, amely ráadásul meglehetősen feltűnésmentes barna színű volt.
Természetesen más hasonló állagú szemét – például a narancs- vagy burgonyahéjak – is okoztak csúszásos baleseteket, mindazonáltal a gyalog közlekedők elsősorban a banánhéjaktól rettegtek – napjainkban már tudományos kísérletek is alátámasztják, hogy az oszlásnak indult banánhéj az egyik legcsúszósabb gyümölcshéj a világon, szinte bármilyen föld- vagy padlótípuson.
A különféle lapoknak címzett olvasói levelek számtalan alkalommal követelték a kérdésben a törvényi úton történő fellépést, és a banánhéjakat eldobálók súlyos bírságolását.
Theodore Roosevelt későbbi elnök, aki 1894 és 1897 között New York város rendőrkapitánya volt, valósággal hadat üzent a banánhéjaknak, és egy rendőreinek tartott beszédében is csúszós mivoltukat említette elsődleges veszélyként.
Nem csak New Yorkban okoztak általános aggodalmat az eldobált banánhéjak. A Missouri állambeli St. Louis vezetése betiltotta közterületen való eldobásukat, és halálos banánhéj-balesetekről szóló hírek érkeztek ekkoriban a banántermesztő Panamából is, ahol nyilvánvalóan igen gyakori jelenség volt az eldobott héj. Ezen esetek gyakorisága azonban messze eltörpült a New Yorkban tapasztalható arányokhoz képest.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tavasz
Múlt-kor magazin 2022
- Lakatos Ernő, a „kiváló napi végrehajtó”
- A mozsgói Biedermann-kastély
- Tévéelnök belügyes gyakorlattal: Tömpe István
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal
- A holokauszt soproni mártírjai
- Hét híres királygyilkosság
- Biszku Béla, a megtorlás szimbóluma
- A Duna egykori halcsodái
- Szomorú szerelem a szabadságharc idején
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.