Még meg sem nyitott, máris politikai vitákat kavart a gdanski II. Világháború Múzeuma
2017. január 24. 10:27 MTI
Az észak-lengyelországi Gdanskban bemutatták hétfőn a hamarosan nyíló, de máris politikai vitákat kiváltó II. Világháború Múzeumának nagyszabású, 5000 négyzetméternyi területen megrendezett fő állandó kiállítását.
Korábban
A 2008 óta épülő, összességében csaknem 23 ezer négyzetméteren elterülő múzeum fő tárlatában több mint 2000 tárgyi emléket állítanak ki, a háború történetét mintegy 250 multimédiás pont is szemlélteti. A múzeum megnyitóját márciusra tervezik. Mint az intézmény hétfői sajtótájékoztatóján Pawel Machcewicz igazgató elmondta, az egynapos előzetes bemutatót azért szervezték, mert "a múzeumot jelenlegi formájában február 1-én megszüntethetik".
Ezzel arra utalt, hogy a Donald Tusk egykori kormányfő kezdeményezésére létesülő gdanski múzeumot a jelenlegi kulturális miniszter és kormányfőhelyettes, Piotr Glinski összevonná a Gdanskhoz közeli Westerplattén 2015 végén megnyílt, a második világháború kitörésére emlékeztető múzeummal. Több lengyel és külföldi történész szerint a formális összevonás a gdanski tárlat koncepciójának megváltoztatásával is járhat. A gdanski közigazgatási bíróság a múlt év végén az egyesítés felfüggesztését rendelte el, a kulturális tárca azonban nem tartja hatályosnak a bírósági döntést.
Egyes történészek úgy vélekednek, hogy a gdanski múzeum jelenlegi koncepciója nem "domborítja ki eléggé" a lengyel nézőpontot a II. világháború bemutatásában. Glinski minszter májusban aggodalmát fejezte ki, hogy a múzeum "amolyan univerzális történetként" szemlélteti a háborús konfliktust, amelyet pedig szerinte - a brit Imperial War Museum mintájára - a nemzeti történelem szemszögéből kellene bemutatni. Machcewicz igazgató a hétfői sajtótájékoztatón elmondta: szándéka az, hogy bemutassa, "miben különbözött a háború Európa e részében, és miért élünk még mindig a háború árnyékában", a háború "miképp alakította nemzeti identitásunkat és a szomszédainkhoz való viszonyunkat".
A tárlat szemlélteti, hogy Lengyelország német megszállása "első napjaitól kezdve összehasonlíthatatlanul brutálisabb volt a harmadik birodalom nyugat-európai megszálláspolitikájánál", és Lengyelország kettős - a német mellett a szovjet - megszállás tapasztalatával rendelkezik - mondta Machcewicz. A múzeum "nagy történelmi leckét" nyújt majd a külföldieknek - vélekedett az igazgató, aki szerint a lengyel kikötőváros nemcsak azért megfelelő helyszín a múzeumnak, mert itt dördültek el a háború első lövései, hanem azért is, mert az 1980-as években itt megalapított Szolidaritás mozgalom hozzájárult Európa háború utáni megosztottságának legyőzéséhez.
A fő állandó kiállításról azt mondta, hogy az a legnagyobbak között lesz Európában és a világon. Teljesen január végére készül el, és márciusban már megnyitható lesz. Pawel Adamowicz gdanski polgármester szerint a II. Világháború Múzeuma Lengyelország válasza a növekvő amnéziára Európában és a világban, egyben figyelmeztetés az illúziók veszélyére, figyelmeztetés a szabadság és az igazság ellenségeinek, óva int a különféle populizmusoktól.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap