Luxus a tengeren – Pihenés az úszó szállodákban
2024. október 17. 10:20 Múlt-kor
A tengeri utak mindig egy bizonyos célt szolgáltak: csatározás, kereskedelem, felfedezés. A kifejezetten utasszállításra szolgáló óceánjárók a XIX. században jelentek meg, és külön részleggel rendelkeztek a tehetősebbek számára. Ezek után már csak néhány év kellett, hogy az első luxushajók is útnak induljanak: legkorábban az Augusta Victoria került vízre Hamburgban.
Korábban
A meghatározott vonalon közlekedő, utasaik gyorsabb célba jutását segítő hajók leginkább a partok mentén közlekedtek, az óceánjárók esetén később terjedtek el a kizárólag személyszállításra épített változatok. Ezeken már tágas privát részleg, sok esetben külön luxusszint volt kialakítva a hosszú úton is pihenni vágyó, gazdagabb réteg tagjainak.
Szenzációs kialakítás
A XIX. század végéhez közeledve már javában zajlott a hajóépítési verseny, melynek során a minél nagyobb, szebb, elegánsabb tengeri járművek megépítése volt a cél.
A Földközi-tengeren, a norvég partok mentén vagy a Karib-térségben a nyári turistahajózás egyfajta státuszszimbólumnak számított, és egyre szélesebb körben terjedt el ez a kikapcsolódási forma a tehetősebbek köreiben. A ma közlekedő hatalmas luxushajók már-már igazi szállodakomplexumok, megtalálhatók rajtuk akár víziparkok, színházak, éttermek is, és az utasok kizárólag a pihenés kedvéért szállnak fel rájuk.
A világ első tengeri élményutazása az Augusta Victoria nevű hajóhoz kötődik, amely ikercsavaros megoldása miatt korának leggyorsabb transzatlanti járata volt. A hajó kialakítása hatalmas szenzációnak számított, díszes lépcsőháza, tükrös termei, pálmafái, kivilágítása és specialitásokat felszolgáló konyhája miatt a XIX. században úszó hotelként emlegették. Az addig ismeretlen luxus mellett különleges volt, hogy az Augusta Victoria női utasokat is fogadott, akkoriban szokatlan módon.
Szultáni látogatás
Az 1891-es körutat Albert Ballin német hajómágnás ötlete alapján valósították meg, méghozzá a nyári szezonon kívül, január végi indulással Hamburgból. Az Augusta Victoria 241 utast szállított, és a közel két hónap alatt érintette – többek között – Southamptont, Gibraltárt, Kairót, Jeruzsálemet, Athént, Nápolyt és Lisszabont is. A kikötőkben díszsortűzzel köszöntötték, sőt Konstantinápolyban még maga a szultán is látogatást tett a fedélzetén.
Ekkor még nem voltak a városokban idegenvezetők, az utasok csak leszálltak, és nézelődtek a kikötők környékén. Ez mára megváltozott, Ballin sikere lendületet adott a hasonló utazások tervezéséhez, és a mai napig rengeteg luxushajó indul el a mediterrán vidékekre, az északi területekre vagy a karibi szigetvilágba. De nemegyszer az óceánnak is nekivágnak, hogy a kontinensek között kalandozva szállítsák a pihenni vágyó utasokat.
Fedezze fel a világ szépségeit az OTP Travellel! Tekintse meg a hajós utazási ajánlatokat az otptravel.hu oldalon!
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
nyár
Múlt-kor magazin 2012
- Öveges professzor, mindenki fizikatanára
- Tabutörő stációk: Szexuális forradalom – szexuális ellenforradalom
- A japán-amerikaiak internálása a második világháborúban
- Vietnam öröksége - Irak árnyéka
- Szex, szerelem, testiség a szocializmusban
- Balatonederics: A fekete kastély kísérteties históriája
- Variációk Fidel Castro likvidálására
- Kossuth „búcsúja” prózában és versben
- Megmentésre váró hungarikumok
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap