A nemzetközi színpadok ünnepelt sztárjai is megfordultak a Városliget színpadain
2023. június 12. 08:20 Múlt-kor
A Városliget minden korban számos lehetőséget kínált a felhőtlen szórakozásra. Ezek között is kiemelt helyet foglaltak el a változatos zenei programok, illetve a Feld család színháza. Az alábbiakban bemutatjuk, hogyan fogadta a korabeli nagyközönség a mulattatásukra tett különböző kísérleteket.

Zenepavilon az 1896-os Millenniumi kiállításon (Kép forrása: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei)
Korábban
A Városliget zenei életének rangot adó művészek sorát az Európa-szerte ismert magyar zenész, Liszt Ferenc (1811–1886) nyitotta meg. Fellépése 1856-ban egy különleges eseményhez, a fiatalon elhunyt Hermina hercegkisasszony – József nádor fiatalon elhunyt leánya – emlékére emelt kápolna felszenteléséhez kötődik.
Az európai zene első szupersztárjának fellépését lelkesen fogadták a megjelentek. A korabeli beszámoló szerint a Scitovszky János hercegprímás által celebrált nagymisén „a zene-világ királya s hazánk ebbeli büszkesége, dr. Liszt Ferenc a szívet és ideget átható ’Vocal' miséjét személyes vezénylete alatt adta”. Későbbi budapesti tartózkodásai alatt Liszt szívesen gyakorolt a Hermina-kápolna szép hangú orgonáján, de városligeti fellépést többé nem vállalt.
Frederiko Barbalogna olasz operaénekes portréja a városligeti fellépését beharangozó újságban, illetve Lillian Hoerlein kisasszony, akit némi túlzással Amerika legelső szubrettjeként mutatott be a korabeli sajtó

A kezdetben rendkívül népszerű Ős-Budavára egy évtizeddel a mulatónegyed megnyitása után hanyatlásnak indult. A tulajdonosok mindent megtettek, hogy visszacsalogassák az elpártoló közönséget, többek között külföldi énekeseket szerződtettek az opera és a musical világából. Az Ország-Világ című lap 1907-ben képes tudósításban adta hírül, hogy „Frederiko Barbalogna olasz operaénekes a milánói Scala-színházból, esténkint nagy sikerrel lép fel Ős-Budavára variéte-szinpadán.”
1908-ban jelent meg a hír a Tolnai Világlapjában, hogy Lillian Hoerleint, Amerika legelső szubrettjét, az Amerikai Park sztárját, 20 ezer koronás havi fizetéssel szerződtették az új nyári mulatóba. Ős-Budavára felett ekkorra már eljárt az idő, csődöt jelentett és bezárták. Helyét a korszerűbb Amerikai Park, majd az Angol Park vette át. A külföldi zenei nagyságok vonzerejét az új mulatóhelyen is igyekeztek felhasználni, ám az egykori celebek neve mára feledésbe merült.
A magyar nyelvű színjátszást a Városligetben meghonosító Feld Zsigmondot népes család vette körül. A városligeti színház vezetését is egyik fia, Feld Mátyás (1876–1953) vette át, aki emlékezetes sikereket aratott operettek és népszerű bohózatok írójaként, rendezőjeként a 20. század első évtizedeiben.
A városligeti színház tipikus nézői. A rossz nyelvek szerint akadtak közöttük, akik a vasárnapi ebéd csirkemaradékát papirosba csomagolva magukkal vitték a nézőtérre, és miközben az előadást figyelték, a nadrágtartóra vetkezett műélvezők elrágcsálták a hazulról hozott elemózsiát (9)
A városligeti színház hétköznapi közönségének túlnyomó többsége valóban az egyszerű emberek köréből került ki. De a társasági eseménynek számító Feld Matyi-premiereket rendszeresen látogatták neves személyiségek, a fővárosi társasági élet ismert alakjai is. Idővel sikk lett Matyihoz kirándulni az új bohóságért, utána a Gundelben uborkasalátával rántott csibét fogyasztani. Arisztokraták, politikusok, bankigazgatók ültek a városligeti színház páholyaiban, és a köznéppel együtt, harsányan nevettek az aktuális pesti vicceken. Feld Mátyás emlékirataiban büszkén sorolja, a századfordulóig visszatekintve, a notabilitások neveit:
„Szerénytelenség nélkül mondhatom, hogy darabjaimnak bemutatója alkalmából a színházbajáró közönség színe-java töltötte meg a színházat. Arra ma is büszke vagyok, hogy báró Wlassich Gyula v. kultuszminiszter családjával egyetemben minden premieremen jelen volt. A három Dezső: Bánffy, Szilágyi és Gromon is rendszerint megjelentek premierjeimen.” (x)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 10% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.

Szovjetunió
- Családfőként is kíméletlen volt a kommunista diktátor, Sztálin
- Kolbászpörkölttel kerekedtek felül a finnek a szovjet csapatokon
- Földönkívülieket, titkos fegyverkísérletet és a KGB-t is sejtették egyesek a Gyatlov-rejtély hátterében
- A melbourne-i medence véres vizében folytatódott a harc a Szovjetunió ellen
- Váratlanul érte a németeket a Moszkvát védő szovjet sereg ellentámadása
- Konkrétumok nélkül, de a hidegháború végének reményével zárult a máltai találkozó
- Hosszas propagandamunka kísérte Gagarin magyarországi látogatását
- A Szovjetunióba hurcolt magyarok százezreire emlékezünk ma
- A –25 fokos hidegben fordult a németek ellen a hadiszerencse Sztálingrádnál
- A jazz szégyenlős királynője, Ella Fitzgerald 10:35
- Családfőként is kíméletlen volt a kommunista diktátor, Sztálin 09:50
- Kolbászpörkölttel kerekedtek felül a finnek a szovjet csapatokon 09:05
- A WC-k víztartályait és a zárakat is biztonságosabbá tette Joseph Bramah tegnap
- tegnap
- Kétszer is mindenétől megfosztotta a magyar állam Gombaszögi Fridát tegnap
- Nemesi címet ért Dreyse háborút forradalmasító találmánya tegnap
- A tenger törvényének nevében öltek a kannibál angol tengerészek tegnap