Homokszem volt a királyi család „tökéletes” gépezetében a tragikus sorsú Diana hercegné
2022. július 1. 07:25 Múlt-kor
Korábban
„A nép hercegnéjének” tragikus végzete
A válás után elvesztette az „Ő Királyi Felsége” címet, de megtarthatta a „walesi hercegné” titulust, továbbra is a királyi család részének tekintették, valamint gyermekeinek neveléséből egyenlő arányban kivehette a részét. Londonban, a szomorú sorsú Kensington-palotában rendezte be irodáját, ahonnan karitatív munkáját irányította.
Noha a divatszakmában is mecénásként volt jelen, legtöbb energiáját a jótékonykodásra fordította. Már a házassága alatt közel 100 jótékonysági szervezet elnöki tisztét töltötte be, felkarolta többek között a hajléktalanok, a szegény sorsú gyermekek, vagy az AIDS-betegek reménytelennek tünő ügyét.
A válás után ugyan több tisztségéről lemondott, és ruhatárának egy részétől is megszabadult – a befolyt összeget adakozásra szánta –, de így is aktív közszereplő maradt. Elutazott Angolába és Boszniába, hogy kampányoljon a taposóaknák gyártása és alkalmazása ellen, egy New Yorkban tett látogatása során pedig Teréz anyával is találkozott.
Nagy nemzeti ünnepségeken – mint a II. világháború hivatalos lezárásának 50. évfordulóján – együtt mutatkozott a királyi családdal, de szabadideje egy részét inkább ismert barátaival, például Liza Minellivel vagy Elton Johnnal töltötte.
Diana hercegné és táncpartnere, John Travolta – Fehér Ház, 1985
A jó ügyek iránti elkötelezettségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy életének utolsó hivatalos megjelenésén egy gyermekkórházba látogatott el. Az is jelzésértékű, hogy találkozásai során fedetlen kézzel, kesztyű nélkül fogott kezet, ellentétben a királyi család többi tagjával.
Életét a lesipuskás fotósok szinte elviselhetetlenné tették. 1997. augusztus 31-én éjszaka is a sajtó szenzációra éhes munkatársai elől menekült párjával, az egyiptomi milliomos Dodi Fayeddel, amikor autójuk egy párizsi híd aluljárójába csapódott. A balesetet csak Diana testőre élte túl.
A hercegné az egész világot sokkoló halála „kollektív hisztériát” váltott ki hazájában, temetésén több millióan vettek részt. A Spencerek althorpi birtokán, a hatalmas kastélypark tavának közepén, egy kis szigeten helyezték örök nyugalomra.
Az összeesküvés-elméletek hívei hihetetlen teóriákat terjesztenek a végzetes balesettel kapcsolatban. A hivatalos és prózai magyarázatot, miszerint a szolgálata lejárta után már ittasan visszahívott sofőr részegen ült a volán mögé és túl gyorsan hajtott, nem találják kielégítőnek. A merényletre alapozó elméletet egy állítólag Lady Diana által írt levéllel is alátámasztják, amelyben a hercegné arról írt, hogy szándékosan idéznek majd elő balesetet, mert Károly herceg útjában áll.
Úgy vélik, a merényletet a brit titkosszolgálat szervezte meg, mert a házassági terveket szövögető Dodi személyében muszlim ember kerülhetett volna Vilmos herceg, a trón várományosának közvetlen környezetébe.
2008-ban a londoni felsőbíróság esküdtszéke a hivatalos vizsgálat eredményétől eltérően nem balesetnek, hanem gondatlanságból elkövetett emberölésnek minősítette Diana halálát, amelyért a kocsit üldöző paparazzókat és a sofőrt tették felelőssé.
A hercegné számtalan alkotást ihletett, Elton John a temetésén előadott Candle in the Wind című dala akkor minden idők legkelendőbb kislemeze lett. Életének utolsó két évét dolgozza fel a Diana című angol életrajzi dráma, amelyben a walesi hercegnét Naomi Watts alakította.
2017 nyarán, halála közelgő huszadik évfordulója alkalmából a Chanel 4 brit televízió Diana: In Her Own Words (Diana a saját szavaival) címmel dokumentumfilmet sugárzott. A felhasznált felvételek 1992–1993-ban, a válás bejelentése után készültek. Diana teljes őszinteséggel beszél elromlott kapcsolatukról, továbbá szerelméről, egy királyi testőrről. A bemutató sokak felháborodását váltotta ki, mert nem találták etikusnak a felvételek vetítését.
Fiai is őrzik anyjuk emlékét: Vilmos az ő eljegyzési gyűrűjével jegyezte el Katalin hercegnét, másodszülött kislányuk megkapta a Diana keresztnevet is. Harry és Vilmos a tragédia huszadik évfordulóján, 2017-ben rendelt egy szobrot édesanyjuk emlékére, amelyet 2021. július 1-jén állítottak fel Diana egykori, Vilmos jelenlegi londoni rezidenciája, a Kensington-palota parkjának nyilvánosan látogatható részén.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap