Groteszk festmények kerültek elő a firenzei Öreg Palotában
2023. április 17. 16:05 Múlt-kor
500 éves freskókra bukkantak a firenzei Palazzo Vecchio egy „titkos” lépcsőházának mennyezetén és falán vakolateltávolítás közben.
Kép forrása: Comune di Firenze / CC BY 3.0 IT
Korábban
A ránk maradt történeti feljegyzések szerint a nem használt, titkos lépcsőházat a 16. század közepén építették, hogy menekülési útvonalul szolgálhasson I. Cosimo de’ Medicinek, Firenze hercegének és Toszkána nagyhercegének, valamint feleségének, Toledói Eleonórának.
A lépcsőház a Szaturnusz-teraszról (Terraza di Saturno) a Via dei Leonira nyíló földszinti kijárathoz vezet. Az évszázadok során a dongaboltozatos mennyezetet és a falakat számos réteg vakolattal fedték be.
A groteszk stílusban készült freskók ezen vakolatrétegek aprólékos eltávolítása során kerültek elő. Mivel előfordult, hogy a művelet során a freskók is minimális sérülést szenvedtek, a restaurátorok folyamatosan dolgoznak stabilizálásukon és helyreállításukon.
A groteszk stílus nevét a barlang jelentésű olasz grotta szóról kapta. Eredetileg a 15. század során újra felfedezett római romok föld alatti helyiségeiben (le Grotte, a barlangok) talált, extravagáns stílusban készült római műalkotásokra használták, amelyben emberi, állati, növényi és mesterséges formák ábrázolása keveredett egymással. A reneszánsz művészei aztán imitálni kezdték a grottesche stílusú, heterogén műalkotásokat.
A Palazzo Vecchio, Firenze mai városházája a 14. század elején épült, és 1540-ben, I. Cosimo de’ Medici beköltözésekor vált a Mediciek hercegi palotájává és a kormányzat központjává.
Groteszk freskó (Comune di Firenze / CC BY 3.0 IT)
Cosimo a Firenzei Hercegség második hercege volt, az első a cím létesítése óta, aki öröklés útján jutott hozzá. Az előző herceg, Alessandro de’ Medici botrányok övezte uralkodás után merénylet áldozata lett, és egyértelmű örökös híján a hercegi cím a család ifjabb ágához tartozó Cosimóra szállt.
A 17 éves új herceg ekkortájt Mugellóban, a Mediciek ősi otthonában élt, és szinte teljesen ismeretlen volt Firenzében. Politikailag ingoványos terepen mozgó uralmának azt Firenze (és családja) történelméhez társítva próbálhatott támogatást szerezni.
A Palazzo Vecchióba költözés kettős célt szolgált: folytonosságot sugallt, továbbá megerősítette pozícióját, mint a város egyedüli uráét. Bizonytalan helyzetében alapvető óvintézkedés lehetett egy titkos menekülőútvonal kiépítése.
A restaurációs munkálatok befejeztével Cosimo de’ Medici titkos lépcsőházát a városháza vészkijárat-rendszerébe integrálják, így az visszanyeri eredeti funkcióját.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
1956
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila
- Gerillaharcot vívtak a mecseki láthatatlanok a szovjetek ellen
- Kádárék közönséges bűnözőknek igyekeztek beállítani az 1956-os forradalom résztvevőit
- Három napot kért Konyev marsall a magyar forradalom leverésére
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- 56-os sajtószemle: miről írtak a lapok a forradalom alatt?
- Forradalmi hétköznapok: utcaképek 56-ban
- „Mintha karácsony lenne” – 1956 a hétköznapi emberek szemével
- Élete végéig gyászolta férjét Maléter Pál özvegye
- Már az első percben gólt rúgott az Aranycsapat az évszázad mérkőzésén 08:20
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap