Folyamatosan növeli internetes jelenlétét a Néprajzi Múzeum
2020. március 25. 11:52 MTI
A Néprajzi Múzeum folytatja online jelenlétének erősítését, amelyet már korábban elindított, hogy a költözés-előkészítés időszaka alatt is kapcsolatban maradjon a látogatókkal: az újdonságok között megtalálhatók múzeumpedagógiai anyagok, videósorozatok és online "tigrisgyűjtés" is.

A Néprajzi Múzeum eddigi, Kossuth Lajos téri épülete belülről (kép forrása: Wikimedia Commons)
Korábban
A Tigris a múzeumban virtuális tigriskiállítás egy közösségi gyűjtemény, amely nemcsak azt a kérdést feszegeti, hogy mi ma a múzeum szerepe, hanem bizonyítja: kiállítás nélkül is lehet múzeumot csinálni.
A Nem a tigris nevű nyilvános Facebook-csoportban önkéntes közösségi "tigrisgyűjtés" zajlik, több mint 300 taggal. Az eredmény egy virtuális tigriskiállítás, amely naponta egy tigrissel gyarapodik. A cél egy 999 tigrisből álló - műtárgy nélküli - múzeumi gyűjtemény - írják a múzeum keddi közleményében.
Mint hozzáteszik, a Néprajzi Múzeum munkatársai az elmúlt években több digitális oktatás segédanyagot dolgoztak ki, amelyek körét bővítik most a szakemberek a múzeum gyűjteményében található műtárgyak, archív fotók, rajzok és filmek segítségével.
Az intézmény Raktártúrák és Életünk napjai néven indított filmsorozatai is folytatódnak a Youtube-on, és újabb epizódokat mutatnak be a költözés-előkészítés időszakából.
A közlemény szerint nemrégiben fejeződött be az a képdigitalizáció, amely során több mint 35 ezer fénykép és rajz számítógépes rögzítését végezték el.
Lezárult a nitrocellulóz alapú negatívok másfél évtizede folyó szkennelése és befotózása, digitális másolat készült az üvegnegatív állomány bizonyos egységeiről, valamint a rajzgyűjtemény ceruzarajzait, akvarelljeit, hímzésmintákat és századelős kutatók mintarajzait is digitalizálták, folyamatosan kerülnek fel az intézmény szabadon böngészhető online adatbázisába, emellett egy részük a múzeum új épületébe készülő állandó kiállításban is látható lesz.
Jelenleg csaknem 100 ezer műtárgy, több mint 12 ezer hangzó anyag, többségében népzenei dallam, 11 ezer 450 rajz, festmény, képeslap, csaknem 40 ezer fénykép és dia, 290 kézirat mellett 150 film között lehet válogatni, miközben folyamatosan töltik fel a szakemberek az újabb anyagokat.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


8. Az ókori Athén
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Milyen lehetett evezni egy ókori görög hadihajón?
- A varázsitaloktól a tömegpusztító fegyverekig: hat kevéssé ismert tény az ókori görögökről
- A külóni vérbűnhöz is köze lehet az Athénban feltárt rejtélyes tömegsírnak
- Korsóban eltemetett gyermekek, hátrabilincselt kezű csontvázak – az ókori Athén titkai
- Erósz játszmái – házasélet és szexualitás az ókori Görögországban
- Több millió ezüstérmét tárolhattak a Parthenón tetőterében
- Az ebola már az ókori Athénban is felütötte a fejét?
- George Clooney felesége segíti Athént az Elgin-márványok ügyében
- A bódult Periklész ihatott az Athénban talált kupából
- Benjamin Franklin nemcsak alkotmányt adott Amerikának, de a villámot is megszelídítette tegnap
- Egy megbundázott bokszmeccs tette először híressé a ma már vadnyugati hősként ismert Wyatt Earpöt tegnap
- 1966-ban négy amerikai hidrogénbomba hullott egy spanyol halászfalura tegnap
- A boszorkányos átverés: Kempelen Farkas és a sakkozógép tegnap
- Varjúsütés, szamártej és a révész: mindennapok a régi Margit-szigeten tegnap
- 20. századi disznóságok: fotókon a sertéstartó Magyarország 2021.01.16.
- Több 48-as emigráns is meggazdagodott a kaliforniai aranylázból 2021.01.16.
- Egyetlen csatát sem nyert, Kossuth mégis fővezért csinált Dembińskiből 2021.01.16.