Egyedülálló bronzkori kereket találtak Nagy-Britanniában
2016. február 29. 18:32
Az eddigi legnagyobb és legteljesebb bronzkori kerékre bukkantak régészek a „brit Pompejinek” nevezett régészeti helyszínen. Az i. e. 1100-800-ra datált, egy méter átmérőjű, kiválóan konzerválódott (még az agyat is tartalmazó) lelet a szigetország legrégebbi fakereke.
Korábban
A méretét és a teljességét tekintve egyedülálló lelet a Cambridgeshire-i Must Farm-i ókori kőfejtőnél került elő. A közeli Flag Fennél az 1990-es években már tártak fel hasonló korú fakereket, azonban az jóval hiányosabb állapotban került elő. A felfedezés remek lehetőséget biztosít a kutatóknak, hogy a 3 ezer évvel ezelőtti korszak technológiáit megérthessék.
A helyszínen már januárban sem unatkoztak a régészek, ugyanis ugyanebből a korszakból, cölöpökön álló fából készült körházakra bukkantak. Miután egy tűz elpusztította a házakat, víz alá kerültek, és az iszap őrizte meg őket a jelenkornak. Nem csak a ház szerkezeti elemei maradtak meg jó állapotban, de edényeket is találtak ételmaradványokkal, illetve ruhákat is. A most feltárt fakereket az egyik ház közelében tárták fel.
Duncan Wilson, a feltárást vezető Historic England szervezet vezetője még januárban a települést egy „rendkívüli időkapszulának” nevezte. A kutató elmondta, hogy „3000 évvel ezelőtt egy tűz, továbbá a mocsaras környezet miatt is bekövetkező megőrződés vezetett el minket egy megfagyott pillanathoz, amely egy igen részletes képet ad a bronzkori életről.” A legutóbbi régészeti eredményről így nyilatkozott: „a kerék felfedezése azt bizonyítja, hogy e mocsaras táj lakóinak voltak kapcsolatai a folyón túli szárazabb föld embereivel”.
A Historic England több mint egymillió fontot invesztál a cambridgeshire-i Must Farm-i ókori kőfejtő mintegy 1100 négyzetméteres területének régészeti feltárására. A brit örökségvédelmi hivatal és a Cambridge-i Egyetem közösen végzett feltárására azért van szükség, mert félő, hogy a területen jelentősen csökkenni fog a maradványokat konzerváló talajvíz szintje, ami veszélyezteti a még fel nem tárt leleteket.

A korábban említett, Flag Fennél az 1990-es években feltárt kerék ezidáig a legrégebbi, Nagy-Britanniából előkerült fakerék a maga 3300 évével, azonban az átmérője csupán 80 centiméter. A legrégebbi európai kerék egyébként a rézkorból, i. e. 2500-ból származik.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


rendszerváltás
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József
- Tömeges határátlépéssel zárult az 1989-ben megrendezett páneurópai piknik
- A németek a mai napig hálásak Gorbacsovnak az újraegyesítésért
- Egy küzdelmes élet Magyarországért: 30 éve hunyt el Antall József
- Konfliktusok és érdekellentétek között vezette le a rendszerváltást Antall József
- Vértelen, „bársonyos” forradalommal bukott meg a kommunizmus Csehszlovákiában
- Visszavonulót fújt Antall József kormánya a taxisblokád nyomása alatt
- A szarajevói filmfesztivál fő versenyében indul a Libertate '89 – Nagyszeben című alkotás
- Történészként és politikusként is maradandót alkotott Szabad György
- 4000 éve már könyveltek Mezopotámiában 18:21
- Az emberi kapcsolatok szerepe a földművelés kialakulásában 17:01
- Julius Caesar felemelkedése: stratégia, szenátus és a XIII. légió 16:03
- Miért tartózkodtak spanyol katonák Dániában a napóleoni háborúk idején? 15:10
- Tenea a trójai túlélők elfeledett városa 14:35
- Charun az etruszk haláldémon 13:59
- Ön ismeri a Vatikán himnuszát? 12:47
- Kincsek az iszapból: a Temze titkai 11:49