Egy zavaros vízű alabamai folyóban megtalálhatták az utolsó, Amerikába érkezett rabszolgahajót
2018. január 26. 11:27
Egy zavaros vízű alabamai folyóban kutatók vélhetően rábukkantak arra a hajóra, amely utolsóként szállított afrikai rabszolgákat az Egyesült Államok területére. A Clotildát közel 160 évvel ezelőtt rabszolga-kereskedők felgyújtották, hogy ne derülhessen ki, mit is szállítottak rajta valójában.
Korábban
Nemrég megtalálták egy olyan, elégett hajó maradványait, amely korban és méretben is megfelel a Clotilda adatainak, és ráadásul még azon a helyen is bukkantak rá, amelyről az egykori kapitány azt állította, hogy felgyújtották és elsüllyesztették.
A roncs lelőhelyét az alabamai Mobile-ban található folyódeltában általában ellepi a víz, ám most a keleti parton nemrég végigsöprő bomba ciklon hatására aszály idején rendkívül alacsony a vízszint. A roncsot Ben Raines, az AL.com alabamai híroldal környezetvédelemmel foglalkozó újságírója találta meg, aki szakértőket vitt a helyszínre, hogy alátámasszák előfeltevését.
Raines már régóta kutatta a helyszínt, és vizsgálataihoz rabszolga-kereskedők beszámolói mellett egy idős férfitól (akinek a családja az 1800-as évek óta a környéken lakik) is kulcsfontosságú segítséget kapott. Az idős úr 1907-ben született édesapja korábban, aszály idején megmutatta a hajó maradványait fiának.
Mint a Clotilda kapitánya, William Foster beszámolt róla, 1860-ban felgyújtotta és elsüllyesztette a hajót. Szakértők a nemrég megtalált hajót a 19. század közepére datálják és égésnyomokat is felfedeztek rajta. Úgy vélik, mintegy 3 méteres hajótest fekhet az iszapban, és remélik, találnak a rabszolgák „szálláshelyéül” szolgált ketrecekre utaló nyomokat is. Mindez egyre nyilvánvalóbban bizonyítaná, hogy valóban a Clotildát találták meg.
Greg Cook, a University of West Florida régésze úgy véli, a bizonyítékok nagyon ígéretesek, mivel úgy tűnik, minden egybevág: a helyszín, a hajó felépítése, az időszak, valamint az a tény, hogy a Clotildát felgyújtották, és a most megtalált roncson is égésnyomokat találtak.
1807-ben Thomas Jefferson, az akkori amerikai elnök tiltotta be a rabszolga-kereskedelmet Amerikában, ám illegálisan sokan továbbra is folytatták a tevékenységet, különösen a déli államokban. Mobile ebben központi szerepet játszott.
Történészek utánajártak, hogy mi lett azoknak a sorsa, akiket a Clotilda szállított Amerikába. Mindannyiukat felszabadították a polgárháborút követően, és Mobile közelében Africatown néven saját várost alapítottak, ahol saját nyelvüket beszélték, és saját iskolarendszerrel rendelkeztek. A közösség tagjai afroamerikai állampolgárok egyetlen olyan csoportját alkották, akik rabszolgák leszármazottjai, és tudták, hogyan kerültek az USA-ba.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Középkor
- Férfiakat megszégyenítő bátorsággal szabadította fel Orléans-t Jeanne d'Arc
- Szokatlan házasságok színesítették az angol történelmet
- Egy viharból mentette ki fogvatartóit a svájci szabadsághős, Tell Vilmos
- A sörfőzés szabályozásával csökkentették a kenyér árát a régi Bajorországban
- Sikeresen erősítette meg a kereszténységet Skóciában Szent Margit
- Egész életében a Római Birodalom feltámasztásáért küzdött I. Justinianus
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- Senki sem akarta, hogy Őrült Johanna trónra lépjen
- Imre herceg sírjánál már az elhunyta után számos csoda történt
- Súlyos társadalmi problémákra hívta fel a figyelmet regényeiben Aldous Huxley 20:20
- Sokszor napokig viselte ugyanazt a ruhát Hetty Green, a milliárdos üzletasszony 19:05
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap