Diktátorok gyermekei II.
2015. április 8. 14:55
A diktátorok élete ma már szinte nyitott könyv: tudjuk, hogy mit ettek, hogy mivel utaztak, kik voltak a feleségeik, kinek szurkoltak, de még a furcsábbnál furcsább hobbijaikkal is tökéletesen tisztában vagyunk. De vajon milyenek voltak gyermekeik? Melyik diktátorgyermek születésnapján énekelt Beyoncé? Hol bujkál a mai napig Milošević fia? Hol tanult valójában az észak-koreai rezsim vezetője? Mi történt Mussolini gyermekeivel a duce halála után?
Korábban
Kadhafi milliárdos gyermekei
A Líbiát 1969-től 2011-es meggyilkolásáig vasmarokkal irányító diktátor, Moammer Kadhafi rövid ideig tartó első házasságából egy fia, a másodikból pedig hat fia és két leánya született. Legidősebb gyermeke, Mohammed az észak-afrikai telekommunikációs vállalatok vezetője, valamint a Líbiai Olimpiai Bizottság elnöke volt, azonban így sem tett szert akkora ismertségre, mint öccse, a nyugati egyetemeken (Tripoli után Bécsben, majd Londonban) tanuló Szajf al-Iszlám. A megnyerő (sokak szerint inkább behízelgő) modorú ifjú előszeretettel nevezte magát reformernek, s tulajdonképpen ő volt az arab ország nyugati körökben is elfogadott „arca”, még a yorki herceg, valamint Tony Blair is jó barátjának nevezte.
Szajf al-Iszlám Kadhafi
Szajf az ország humanitárius nagykövetének tekintette magát, s még egy szervezetet is felállított, amely 2000-ben egy Fülöp-szigeteki iszlamista csoport által elfogott nyugati túszok szabadon engedése érdekében is fellépett - igaz, kiderült, hogy a szélsőségeseket korábban az apja finanszírozta. Az agglegény életet élő, borotvált fejű Szajf háziállatként oroszlánokat tartott, rajongott a tengeri halászatért, s számtalan sólymot nevelt, amelyek segítették vadászatai során. Törzsvendégnek számított London éjszakai klubjaiban, s testvéreivel egyszer állítólag több mint 600 ezer fontot fizettek Mariah Carey-nek, Beyoncénak és Ushernek, hogy fellépjenek születésnapi bulijukon.
Az olajexport miatt dúsgazdag ifjúnak az észak-londoni Hampsteadben egy 10 millió font értékű kastélya volt, 2009-ben pedig a Brit Virgin-szigeteken vásárolt egy méregdrága épületet. A WikiLeaks iratai szerint a Kadhafi-gyerekek rendszeresen részesültek a líbiai nemzeti vagyonból, s általános gyakorlattá vált, hogy az állami bevételeket magánvállalataik megsegítésére fordították.
Al-Szaadi Kadhafi
Öccse, Al-Szaadi a Líbiai Labdarúgó Szövetség elnöke volt, emellett profi labdarúgó, megfordult többek között az olasz első osztályú Perugia, az Udinese és a Sampdoria csapatánál, ám tehetségét sokan kérdőre vonták. Kadhafi negyedik fia, Mutasszim nemzetbiztonsági tanácsadóként dolgozott apja mellett, ám miután 2011-ben a lázadók fogságába került, őt is kivégezték. A diktátor ötödik fia, Hannibal igen heves természetű volt, többször indult ellene eljárás Európában, ami diplomáciai botrányok egész sorát okozta. Egy alkalommal például három olasz rendőrt támadott meg poroltóval, míg máskor részegen, a piros lámpákat teljesen figyelmen kívül hagyva száguldozott Párizs belvárosában.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére 20:20
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán 18:05
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király 16:05
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában 15:05
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap