Arkhimédész tételei a röntgengépben
2005. május 23. 10:36
Az ókor egyik legnagyobb matematikusának, Arkhimédésznek a középkorban pergamenre másolt írását sikerült olvashatóvá tenni röntgensugár segítségével.
Korábban
![]() |
![]() ![]() |
Arkhimédész tükrei![]() Arkhimédész tükrei nem gyújthatták fel a római flottát Szirakuzánál, amint ezt némely hitelesnek elfogadott források alapján eddig hittük. |
![]() |
![]() ![]() |
Megtalálták az alexandriai egyetemet![]() Egy lengyel és egyiptomi szakemberekből álló régészcsapat rábukkant az alexandriai egyetem maradványaira - olvasható a Los Angeles Timesban. Egykor itt működött Arkhimédész, Euklidész és az ókori tudomány sok más legendás tudósa. |
Ókori matek röntgensugarú megvilágításban
Magas intenzitású röntgensugarak segítségével Arkhimédész egyik töredékesen ismert művének középkori másolatát tudták olvashatóvá tenni a kaliforniai Stanford Szinkrotron Sugárlaboratórium fizikusai. Arkhimédész mechanikai teorémák módszeréről szóló korai írását ugyanis egy a X. században élt írástudó pergamenre másolta, majd a palimpszesztek megszokott eljárásával a rendkívül drága bőr alapanyagú pergament újrahasznosították - a tintát a bőrről lekaparták, szöveget írtak rá, végül egy XIII. századi imakönyvbe illesztették. A levakart szövegű oldalt ugyan már 1906-ban megtalálták az imakönyvben és ultraibolya fénynél azonosították is az eredeti szöveg nagyrészét. Ám az egymást fedő középkori írásokat a huszadik században egy hamisító újra felülírta egy középkorit írástudót utánzó rajzzal (lásd a képen), s így ezeken az oldalakon mára hagyományos módszerekkel már olvashatatlanok az alul lévő középkori szövegek.
A fizikus kutatók a pergamen ezen oldalait először olvashatták újra, ugyanis röntgensugaraik hatására a középkori vastartalmú tintával írt eredeti szövegrészek foszforeszkálni kezdtek. Az átvilágításon azonban az utólag ráhamisított kép alatt lévő eredeti X. századi szöveg nem teljesen elkülöníthető a XIII. századi felülírástól, sőt az oldal elején és hátulján szereplő különböző írások sem különülnek el igazán.
|
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


Egyesült Államok
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- A gyilkosság, amely megrázta Amerikát
- Reagan csillagháborús terve gazdaságilag térdre kényszerítette a Szovjetuniót
- Ismeretlen királyi sírt tártak fel Egyiptomban
- A TBC sem állíthatta meg Alexander Graham Bellt a telefon feltalálásában
- A britek Washington elrablásával akartak fordítani a háborún
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában 16:13
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége 15:14
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya 15:04
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő 14:20
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” 13:34
- Hirosima és Nagaszaki nélkül: Egy alternatív világrend képe 12:34
- A Hohle Fels vízimadara, a figurális művészet hajnala 11:12
- Ferenc pápa rajong a történelemért és az irodalomért 10:49