Megkezdődik a hétkaréjos kápolna feltárása Pécsett
2005. április 25. 09:30
Ma kezdődik a Cella Septichora, az úgynevezett hétkaréjos ókeresztény kápolna teljes feltárása Pécsett. Erről Ujvári Jenő, a Pécs/Sophianae Örökség Kht. ügyvezetője beszélt az MTI-nek csütörtökön.
Korábban
Az Európai Unió 800 millió forintos támogatásával 2006 végéig megújul a Mátra Múzeumnak otthont adó gyöngyösi Orczy-kastély; a Nemzeti Fejlesztési Terv Regionális Operatív Programja keretében megvalósuló rekonstrukcióról szóló szerződést szerdán Gyöngyösön írták alá. Közben néhány falrész alól csodálatos freskó részletek kerültek napvilágra. Kb. 3 hónap múlva elklezdődhet a teljes feltárás. Ott jártunk a helyszínen!
Az ország legrégebbi könyvtára megújulva várja olvasóit
Szeptember 6-tól megújult olvasói terekkel, modernizált szabadpolcos állománnyal, szabadon használható számítógépekkel várja olvasóit az ország legrégebbi könyvtára, az ELTE Egyetemi Könyvtár.
KlimoTheca néven digitális gyűjteményt indított a Pécsi Tudományegyetem Könyvtára
Oktatási, tudományos és személyes célokra használható a Pécsi Tudományegyetem Könyvtárának digitális gyűjteménye, a KlimoTheca.
A várhatóan másfél évig tartó munkát a közművek kiváltásához szükséges árkok kiásásával kezdjük, amit a falak és a belső tér feltárása, a régészeti leletek gondozása követ - mondta el a pécsi világörökségi helyszínek menedzselését végző társaság vezetője. Ujvári Jenő utalt rá, hogy a IV. század végén, V. század elején épült és az egykori Pannónia legjelentősebb késő római szakrális építményeként számon tartott Cella Septichorát 1927-ben fedezték fel. Feltárása Gosztonyi Gyula régész vezetésével 1938-ban kezdődött, de a kutató árkok kiásását követően abbamaradt. Hozzátette: az eddigi adatok alapján a Cella Septichora egy 300 négyzetméter alapterületű, egyszintes, sírok nélküli kápolna, amelynek északi és déli oldalához három-három félköríves alaprajzú terem kapcsolódik, keleti oldalát pedig apszis zárja le.
Ujvári Jenő reményét fejezte ki, hogy a teljes feltárás során sikerül tisztázni az épület alaprajzának további részleteit és a kutatók sok újat megtudnak majd a kápolna történetéről is. Az ügyvezető megjegyezte: a munkálatok részei a pécsi önkormányzat által az ókeresztény műemlékegyüttes turisztikai vonzerejének növelése érdekében indított programnak, amely mintegy 1,5 milliárd forintból, nagyrészt európai uniós forrásból 2006. végéig valósul meg.
Az emlékhelyek könnyebb bemutathatósága és a látvány fokozása érdekében üvegmennyezettel borítják a Cella Septichorát, mellette pedig felszín alatti, fűszernövényekkel beültetett római kertet alakítanak ki. Az elképzelések között szerepel a helyszínek közötti átjárhatóságot biztosító alagutak építése, a várfal és a várfalsétány rekonstrukciója, egy szabadtéri színpad létesítése, parkolók építése, továbbá parkosítás is. A IV. századi pécsi temetkezési helyekből jelenleg a mauzóleum, a Péter-Pál, a Korsós, a 3. és a 4. számú sírkamra, továbbá az Apáca utcai késő római sírépítmények és a keresztelőkápolna látogatható.
Pécs öt évvel ezelőtt, hatodik magyarországi helyszínként került fel a világörökségek listájára. Korábban Pannonhalma, a Hortobágy, Hollókő, az aggteleki karszt, valamint a budai Vár és a Duna-part kapta meg a nemzetközi rangot, amely számottevően növelte e természeti, kulturális értékek idegenforgalmi vonzerejét.
(Panoráma)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
Egyiptom
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter
- Kalandfilmbe illő módon fedezték fel Tutanhamon sírját
- Nagy-Britannia és Franciaország is elvesztette nagyhatalmi státuszát a szuezi válság után
- Még a nevét is el akarták törölni a vallásreformer fáraónak
- Az örök élet elnyerésének esélyét növelte a luxuscikknek számító Halottak Könyve
- Hollandia régészeti leleteket adott vissza Egyiptomnak
- Három különböző arcot is kapott a rejtélyes körülmények között elhunyt Tutanhamon
- Városonként eltérő teremtésmítoszok jöttek létre az ókori Egyiptomban
- Teljesen el akarták törölni az egyik legnagyobb egyiptomi uralkodó emlékét
- Máig nem derült fény a hírhedt géprabló, „D. C. Cooper” kilétére tegnap
- Egyedi humorával nyűgözte le a közönséget Latabár Kálmán tegnap
- Macbeth, a tragikus hős és VI. Jakab, a boszorkányos király tegnap
- A protestánsok sérelmei vezettek az első defenesztrációhoz Prágában tegnap
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély tegnap
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat tegnap
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke tegnap
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás 2024.11.23.