Film Hitler végnapjairól
2004. szeptember 17. 11:06
Csütörtökön 400 kópiával indult útjára A bukás című, a Hitler és a hitleri Németország végnapjairól készült német film.
A 400 kópia közepes szám Németországban, a sikeresnek ígérkező amerikai filmek 900 kópiával kezdenek. A bukás nemzetközi bemutatójának színhelyéül Torontót választották. A filmet elsősorban a forgatókönyvet író producer, Bernd Eichinger filmjének tartják, a filmet övező felhajtásban a rendező, Oliver Hirschbiegel ritkán szólal meg.
A 150 perces opusz 13,5 millió euróba került, s pikantériája, hogy az összeomló Berlinre hasonlító külső színhelyeket a stáb Szentpéterváron találta meg. Ott is forgattak, orosz katonákat öltöztettek náci egyenruhákba. A környékbeliek némi megrökönyödéssel tapasztalták, hogy egy Hitler-szerű figura sétál utcáikon, míg meg nem magyarázták nekik, miről van szó.
A német televíziós állomásokon eddig bemutatott, vélhetően legjobb részletek alapján ítélve a film tisztes iparosmunka. A német filmes Hitler-ábrázolásokhoz képest van egy-két újdonsága, ezért érdemes megnézni a kissé hosszúra sikerült művet. (A film vetítési jogát megvásárló német televíziós állomás két részben vetíti majd).
Jelenet A bukásból |
Mások egyenesen Shakespeare "szánalmat érdemlő" zsarnokai, Macbeth, III. Richárd mellé sorolták Hitlert, s emlékeztettek arra, hogy a lefogott Ceausescuról, vagy Szaddám Huszeinről készült képek szánalmat is ébresztettek a nézőkben. Hirschbiegel ugyanakkor azt is hangsúlyozza, hogy nem volt céljuk rokonszenvet ébreszteni Hitler iránt, aki egy nem létező hadsereget vezényel csatába, miközben a szovjet hadsereg ágyúi már Berlinben dörögnek.
Kétségkívül nagy nyereség, hogy meg tudták nyerni Hitler szerepére a svájci Bruno Ganzot, aki egyebek között Wim Wenders filmjeiben csillogtatta nagyszerű képességeit. Ő azt mondja, hogy svájci német létére könnyebb volt eljátszani a szerepet, mivel Svájcban nem létezik a németek önkínzásba hajló foglalkozása a német történelemmel. Ennek ellenére morális gondot okozott neki a Hitler-szerep megformálása, például a náci vezér antiszemita vonásainak érzékeltetése.
A film nagy része Hitler berlini bunkerében játszódik, a hitelességet elsősorban a diktátor nemrég elhunyt titkárnőjének, Traudl Jungének a visszaemlékezései képezik. A forgatókönyvíró számára a másik alapmű Joachim Fest történész munkája volt. Egyes kritikusok fájlalják, hogy az Eichinger-Hirschbiegel kettős, úgymond üzenet nélküli filmet készített, nem válaszolt arra az alapkérdésre: miként voltak lehetségesek a náci Németország bűnei.
(MTI Panoráma - Sarkadi Kovács Ferenc, Berlin)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
tél
Múlt-kor magazin 2021
- A popzene és a politika az 1980-as és 1990-es években
- Holländer Margit lágerélményei
- Göring, az élvhajhász náci
- A középkori élet hét legkülönösebb veszélye
- A két Karátsonyi-kastély Beodrán
- A magyar könnyűzene az 1980-as években
- Az indián fogságnaplók üzenete
- Szendrey Júlia világai
- Vacsoraversenyek az 1930-as évek Budapestjén
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap