Beethoven Brunszvik Teréz naplóiban
2004. szeptember 17. 09:54
Brunszvik Teréz naplóhagyatékából válogatott, Beethoven és a Brunszvik család kapcsolatát vizsgáló összeállítást adtak ki.
![]() |
Brunszvik Teréz |
"Brunszvik Teréz naplóiban mindössze 67 Beethovennel kapcsolatos feljegyzést találtunk, ami a hagyaték terjedelmes voltát tekintve bizony elenyésző" - tette hozzá az életrajzíró, kutató. Feltehetően azért ennyire keveset, mert a naplóíró unokahúga, - a "Halhatatlan Kedves", Brunszvik Jozefin harmadik gyermeke - nagynénje irataiban édesanyja emléke után kutatva, nagy valószínűséggel megsemmisítette a hagyatékban található Beethoven-levelek egy részét, a naplókból pedig kitépte az anyja emlékét szerinte kompromittáló lapokat.
Az Őrláng Füzetek 9. kötete szerint Brunszvik Teréz megmaradt feljegyzéseiben nek csak Beethoven művészetéről, műveiről esett szó, de történt utalás Teréz férjnél levő Jozefin húga és Beethoven egymásra találására is. A Brunszvik Teréz Szellemi Hagyatéka Alapítvány létrehozásának egyik célja az óvodaalapító martonvásári grófnő naplóhagyatékának közkinccsé tétele, kiadása volt.
Az alapítvány tagjai nem könnyű feladatra vállalkoztak: Brunszvik Teréz 1808-tól 1858- ig íródott, csaknem fél évszázadon átívelő naplósorozata ugyanis 65 különböző egységet - zsebnoteszt, irkát, vaskos kötetet - számlál. "A feljegyzések németül, franciául, vagy angolul íródtak, írása nehezen olvasható, a külcsínre - mivel azokat nem mások általi elolvasásra szánta - nem helyezett hangsúlyt. Stílusa fesztelen, olykor pongyolaságtól sem mentes" és olykor megfeledkezett forrásának megjelöléséről" - olvasható a kiadványban.
"A nehezen kiböngészhető német, francia és angol szövegek számítógépre vitele és a jegyzetek összeállítása hallatlanul idő-és pénzigényes feladat-együttes. Ennek ellenére számítógépre került 15 naplókötet, amelyek nagyobb részének már a fordítása is elkészült" - fogalmazott Hornyák Mária.
A naplóhagyaték első köteteként 1999- ben az Argumentum Kiadó gondozásában "Magyarország, Veled az Isten!" címmel megjelent Brunszvik Teréz 1848-49. évi naplófeljegyzéseinek a kiadása, amit az alapítvány elképzelése szerint újabb kiadványok követnek majd - mondta Brunszvik Teréz életrajzírója.
(MTI Panoráma)
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


9. Végvári harcok Magyarországon a török ellen
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- Döntő hatással volt Nagy Szulejmán uralkodására kedvenc háremhölgye
- A híres csel előtt már kétszer is bevették Budát Szulejmán seregei
- Páncél helyett ünneplőbe öltözve indult az utolsó rohamra Zrínyi Miklós
- A törökök szerencsenapja: augusztus 29.
- Lefejezett foglyok a hódoltság határvidékéről
- Hétvégi várkalauz: Nagykálló
- Hétvégi várkalauz: Szikszó
- Müezzin hívhatta imára a csókakői janicsárokat
- A másfél évszázadnyi török uralom mérlege
- Lány lehetett „a Gran Dolina-i fiú”, akit kannibálok öltek meg 800 000 éve tegnap
- Szeleczky Zita emigrációban is küldetésének tekintette a magyarságtudat megőrzését tegnap
- Hivatala méltósága és a francia király követelései között egyensúlyozott V. Kelemen pápa, az első „avignoni fogoly” tegnap
- A Habsburgok hívéből lett Magyarország fejedelme Bocskai István tegnap
- Rekordösszegért cserélhet gazdát a római mítoszt feldolgozó kínai festmény tegnap
- A 16. századtól napjainkig tartó időszakot öleli fel a BÁV hó végi grafikai árverése tegnap
- Leomlott az erdélyi Tacs 18. századi református templomának tornya tegnap
- Hét mitológiai szörny, amelyektől a régmúlt korok népei rettegtek tegnap