Hogyan ropták a táncot a középkorban?
2018. szeptember 18. 13:09 Múlt-kor
A középkor kutatói számára sokszor éppen a leghétköznapibb dolgok megértése jelenti a legnagyobb kihívást. A korszakból fennmaradt kevés számú írott forrás sokkal inkább foglalkozik egy uralkodó cselekedeteivel vagy éppen egy nagy téttel bíró bírósági per történetével, mintsem az egyszerű emberek mindennapi életével. Nincs ez másképp a szórakozás esetében sem. Így bár tudjuk, hogy a középkori emberek nagy élvezettel ropták a táncot, arról vajmi keveset tudunk, hogy ezt pontosan hogyan is csinálták.
Korábban
Ezzel a hiánnyal vette fel a harcot Robert Mullally, aki még a londoni King’s College doktori hallgatójaként kezdett foglalkozni a középkori és reneszánsz táncok történetével. Néhány éve megjelent könyvében (The Carole: A Study of a Medieval Dance) a középkori Anglia és Franciaország legismertebb tánca, a carole, vagy másnéven a lánctánc részleteit igyekezett bemutatni.
Munkájában összegyűjtötte valamennyi ismert forrásszöveget, amely valamilyen formában információkat árult el a carole lépéseiről és ezekből rekonstruálta azokat. A sors furcsa fintora, hogy a legtöbb ilyen információt éppen a tánc legnagyobb kritikusainak köszönhetjük. A könnyed hangulatú, gyakran pajzán énekek mellett járt carole-t ugyanis egyes korabeli teológusok igencsak helytelenítették.
A leginkább a keresztes hadjáratok történetéről írt munkája révén híres Jacobus de Vitriaco akkói püspök például egészen odáig merészkedett egy írásában, hogy a carole „egy olyan kör, amelynek közepén az Ördög áll, és azért fordul benne mindenki balra, mert mindannyian az örök halál felé tartanak.” Bár a neves egyházfi szándéka vélhetően nem ez volt, meglehetősen pontos leírást hagyott ezzel az utókorra az általa hőn gyűlölt táncformáról.
Mullally kutatása arra is rávilágított, hogy a tánchoz valószínűleg éppen annak egyszerűsége miatt nem készült írott koreográfia. A carole ugyanis lényegében annyiból állt, hogy a résztvevő férfiak és nők körbe álltak – gyakran valamilyen tárgy vagy egy fa körül – és egymás kezét megfogva kezdtek mozogni. A lépéseket sem kellett sokáig tanulni: a táncosok bal lábukkal balra léptek, majd a jobb lábukat hozzázárták a balhoz. A források gyakran arra is felhívják a figyelmet, hogy a jobb lábat jellemzően a bal felé fordítva tartották mindeközben.

A talp alá való zenét maguk a táncosok szolgáltatták. Az egyik táncos (vagy egy kisebb csoport) énekelni kezdett, majd néhány dal múltán valaki más vette át az énekes szerepét. Más ismert korabeli táncokhoz képest carole közben viszonylag kevés hangszert alkalmaztak, bár néhány leírás említést tesz dobokról és kürtökről.
A carole így akár órák hosszát is tarthatott, miközben a résztvevők valószínűleg folyamatosan cserélődtek. A közben felcsendülő énekek közül csak keveset ismerünk, de a Mullally által gyűjtöttek között egyértelműen a szerelmesdalok voltak többségben.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


13. Rendi törekvések Magyarországon, a magyar rendek és a Habsburg udvar konfliktusai a 17–18. században
III. Egyén, közösség, társadalom, munkaügyi ismeretek
- A legenda szerint a tokaji aszút is a szegény fiatalokat gyámolító Lorántffy Zsuzsanna találta fel
- A hadiadó-emelés kompenzálásaként hozhatta létre a Szent István-rendet Mária Terézia
- Rákóczi nem kért a békefeltételekből, beleegyezése nélkül tették le a kurucok a fegyvert
- Birtokaik és családjuk jövője is odavesztett a Wesselényi-összeesküvés halálra ítéltjeinek
- Világhírű tudóst is Magyarországra csábított Lorántffy Zsuzsanna
- A lakosság elkeseredettségére alapozta felkelését Bocskai István
- Vitáik miatt nyílt háborúba kezdett öccsével Rudolf király
- Bocskai István Habsburg-ellenes felkelése olyan sikeres lett, hogy hajdúi már Bécset fenyegették
- Valóban vadászbaleset áldozata lett Zrínyi Miklós?
- 10 érdekesség a parfümök történetéről 09:57
- A fáraó és Ozirisz újjászületése – Tutanhamon sírjának titkos rítusa 09:15
- Tudományos kísérletek színhelye is lett a párizsi Eiffel-torony 08:20
- Budapest múltja egy időgépben kel életre tegnap
- A dzsungel mélyén veszett el az arany várost kutató kalandor tegnap
- Végjáték Hanoiban: A vietnámi háború egy hadifogoly szemével tegnap
- Goebbels "utolsó éjszakája" - hat gyerek halála tegnap
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől tegnap