Megtalálták az amphipoliszi szfinxek egyikének a fejét
2014. október 22. 13:44 MTI
A már korábban feltárt két fej és szárny nélküli szfinx egyikének a fejét fedezték fel a régészek a Nagy Sándor (III. Alekszandrosz - i. e. 356-323) makedón uralkodóhoz köthető monumentális sír harmadik kamrájában az észak-görögországi Amphipolisz ókori város közelében.
Korábban
A sírhely bejáratát őrző szfinx feje kitűnő állapotban került elő, mindössze az orrán vannak minimális letöredezések. A 60 centiméter magas emberfej a bejárat keleti oldalán ülő oroszlántesthez illeszkedik. A márványfejet díszítő göndör hajkorona, amelyet fehér szalag ölel körbe és a mitikus lény bal vállára omlik, vörös szín nyomait őrzi. A hajkorona tetején rövid oszlopszerű alakzat magasodik. A régészek kivételes műalkotásnak nevezték a szobrot.
A fejet 15 centiméterrel a föld alatt találták meg a sírhely harmadik kamrájában, a szfinx szárnyának néhány darabjával együtt. A görög kulturális minisztérium közleménye szerint a régészek mostanra feltárták a sírhely tetejétől számítva 5,20 méteres mélységben lévő 4,5 x 6 méteres alapterületű harmadik kamra egészét. Az elkövetkező napokban a szakemberek eltávolítják a lehulló mészkövet a harmadik kamra belsejéből, hogy feltárják egy újonnan felfedezett kapu részeit.
A régészek 2012-ben kezdték el feltárni az Amphipoliszhoz közeli területet és idén augusztusban találták meg a temetkezési hely bejáratát. A titokzatos sírhely a legnagyobb, amelyet ez idáig Görögországban találtak, feltárásán augusztus közepe óta dolgoznak nagy erőkkel. A két szfinxen kívül a szakemberek ez idáig egy ritka motívumú mozaikpadlót, egy ötméteres oroszlánszobrot és két kariatidát is találtak.
A sír keletkezési idejét a i. e. 4. század utolsó negyedére teszik a régészek, amiből sokan arra következtetnek, hogy gazdája Nagy Sándor belső köreibe tartozó, fontos személy lehetett. A kulturális minisztérium szerint az elmúlt négy évben Görögország nagyjából 600 ezer eurót (184 millió forint) fektetett az ásatási munkálatokba - jelentette a Hszinhua hírügynökség. A görög és külföldi szakértők szerint a temetkezési helyen feltárt leletek hatalmas értékkel bírnak és jelentős hatással lesznek az ország turistaforgalmára a következő években.

A kulturális minisztérium becslései szerint 2010 és 2013 folyamán az állam 240 ezer euróval támogatta az ásatási munkálatokat. Idén a minisztérium további 150 ezer euróval segíti a feltárást, amelynek finanszírozásába a görög nemzeti bank (150 ezer euró), a DESFA gázvezeték-üzemeltető (35 ezer euró) és a Hellenic Petroleum olajfinomító (25 ezer euró) is beszállt.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


6. A trianoni békediktátum és következményei
II. Népesség, település, életmód
- Amikor megkondultak a harangok: 101 éves a trianoni békeszerződés
- A magyar-román diplomáciai kapcsolatok megszűnésével fenyegetett Ceaușescu falurombolási terve
- „Burgenlandért Sopron”– egy szavazás, amely megmásította a trianoni döntést
- Csak mélyítette a szakadékot győztesek és legyőzöttek között a kisantant létrejötte
- Hiábavaló volt a magyar delegáció minden érvelése a trianoni béke feltételeivel szemben
- Így került Erdély 100 éve a románokhoz
- Milyen szerepet játszott Tisza István az 1918-as „nagy összeomlásban”?
- Az orvos, a macskakő és az angol beteg – így írta át egy sikeres műtét a trianoni határokat
- Hat rövid életű állam Magyarországon, amelyet elsodortak a trianoni béke viharai
- Az istenek zenéje visszhangzik az ókori Szelinoszban tegnap
- A Lavau-i herceg sírja: a kelta főméltóság utolsó nyomai tegnap
- Batthyány Gyula koncepciós pere tegnap
- Európai típusú őskori eszközöket találtak Kínában tegnap
- Kultúrák metszéspontjában – Spanyolország mesés mór öröksége tegnap
- Felvirágoztatta Egyiptomot Hatsepszut, Ámon leánya tegnap
- Eger oroszlánjaitól a „lámpás hölgyig” – hét híres önfeláldozó nő tegnap
- A Selyemút „Vörös Hercegnője” tegnap