Elveszett városokat fedeztek fel a hidegháborús kémműholdak
2014. április 29. 08:58
A hidegháborúban is használt felderítő egységek fotói alapján több ezer elveszett ősi várost fedeztek fel a régészek a Közel-Keleten. Egy tanulmány szerint amióta a kémműholdak felvételeit is vizsgálhatják a kutatók, a térség ismert régészeti lelőhelyeinek száma megháromszorozódott.
Korábban
Az utóbbi évtizedekben a régészek kutatásaik során egyre több nyilvánosságra hozott műholdfelvételt használhatnak fel, amelyek Irak, Törökország és Szíria vidékeiről készültek a hidegháború idején.
Az Amerikai Régészeti Társaság éves gyűlésén beszámoltak arról, hogy a kémműholdak felvételeinek a régészet szolgálatába állítása egy új szintre lépett. A Corona Atlas nevű kutatócsoport Egyiptomtól a termékeny félholdon át Iránig bezárólag az elveszett történelem számos puzzle-darabkáját illesztette a megfelelő helyre.
„Néhány, a felvételeken látott helyszín hatalmas területű volt és a legtöbb eddig teljesen ismeretlen volt számunkra” - mondta Jesse Casana, az Arkansasi Egyetem régésze, aki bemutatta az eddigi eredményeket. A kutatócsapat a 4500 eddig is ismert régészeti lelőhelyet akarta pontosabban szemügyre venni, azonban az eltelt évek alatt a kémműhold-felvételek még további tízezer, korábban ismeretlen lelőhelyet „hoztak elő” a sivatag homokjából.
A legnagyobb területű helyszínek Törökországban és Szíriában bukkantak elő, s többnyire bronzkori városokról van szó. Kettő közülük több mint 50 hektár területű. Casana szerint „mindez nem csupán új régészeti területek megszerzésére irányult. A műholdfelvételekkel egy új kutatói módszert kaptunk, hogy egészében láthassuk és vizsgálhassuk a Közel-Keletet.”

A kelet-szíriai Tell Hamoukar ősi városa csak nehezen kivehető a felvételen
„A kutatócsapat a régészet új lehetőségeivel és kihívásaival is szembekerült, hiszen egyre több és több adatot kell kezelniük” - fejtette ki Eric Kansa Los Angeles-i kutató, aki szintén felszólalt a konferencián.
Az amerikai védelmi minisztérium által üzemeltetett Corona kémműhold készítette fotókat a hidegháború végén, közel két évtizede tárták a nyilvánosság elé. A mesterséges égitest 1960 és 1972 között üzemelt és az utolsó öt évben csaknem 188 ezer képet készített. A figyelem a szovjet rakéta- és katonai bázisokra irányult, a felbontásuk pedig − a '60-as évekhez képest − kiváló.
„A jelenlegi képalkotó eszközeink természetesen sokkal jobbak, azonban nem tudunk velük visszamenni a múltba” – szögezte le Casana. A Corona-képek még azelőtt készültek, hogy az iraki Moszult vagy a jordániai Ammánt elárasztották a különböző régészeti feltárások, valamint más térségekben például az új lakóépületek. Elöntött folyóvölgyeket határoló gátak, a városok mezőgazdasági lenyomatai, az öntözéses rendszer maradványai, ősi utak mind-mind láthatók a kémfelvételeken. „Hiába van sokkal jobb felbontású képalkotónk, nem tudja teljes egészében átlátni a földterületet hiszen már házak épültek rá” - tette hozzá. „Ez a projekt egyszerűen hihetetlen” - fejezte ki csodálatát David Schloen, a Chicagói Egyetem Szíriát és Palesztinát kutató szakértője.
Az 1992-ig titokban tartott Corona-műholdak egy-egy „képkockái” - amelyeket a geológusok is felhasználnak munkájuk során - 193 kilométer szélesek és 16 kilométer hosszúak, ám néhány esetben két méteres közelségre lehet rájuk „zoomolni”.
Ide kattintva Ön is barangolhat a Közel-Kelet sivatagjában.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


15. A középkori magyar királyság megteremtése
V. Politikai intézmények, eszmék, ideológiák
- Valószínűtlen, hogy csúf külsejű lett volna Könyves Kálmán
- A fogadalmat tett Szent Margit az első férjjelöltjét, a lengyel királyt látni sem óhajtotta
- Férje halála után számos megaláztatást kellett elviselnie Árpád-házi Szent Erzsébetnek
- 10 érdekesség az Árpád-házi királylányokról
- A legenda szerint a tatárdúlástól is imával mentette meg Lengyelországot az aszkéta életű Árpád-házi Szent Kinga
- Nem talált kiutat királysága és alattvalói érdekellentéteiből IV. László
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Öt trónkövetelő, akinek valóban volt esélye a magyar korona megszerzésére
- Harcokkal és törvényekkel fektette le Szent István az évezredes magyar államiság alapjait
- Hannibál ostroma, mely lángra lobbantotta Róma haragját 16:57
- Esküdt szűz nők, akik férfiként élnek 16:17
- A tengernagy bukása: Nelson veresége Tenerifén 15:25
- Miért kerülnek ismét használatba a hidegháborús bunkerek Norvégiában? 14:20
- Amikor VIII. Henrik meghozta Hull városába a nagy ágyúkat... 14:03
- Császári arany – 5000 fontért kelt el a különleges római érme 13:07
- A trójai bor nyomában: Mit ittak az emberek a korai bronzkorban? 12:04
- Mesés kora vaskori kincsekkel találkozhatnak a Nemzeti Múzeumba látogatók 11:20