Hazatérhetnek a műkincsek
2003. február 25. 16:16
Az orosz kulturális minisztérium a napokban fejezi be weboldalának készítését (lostart.ru), amely azoknak a műkincseknek a katalógusait tartalmazza, amelyek a II. világháború után egyrészt a Szovjetunióba kerültek, másrészt azokét, amelyek ugyanebben az időszakban onnan eltűntek. Oroszország ezzel a gyakorlattal kezdi el alkalmazni azt a törvényt, amelynek végleges szövegét 2000-ben fogadta el a Duma.
Hadizsákmány Biehn János gyűjteményéből |
Jelenleg Oroszországban több mint egymillió tárgyat érint a törvény, többségükben dokumentumokat, könyveket. Alekszandr Kibovszkij - a kulturális minisztérium osztályvezetője - szerint kifejezetten művészeti tárgy kevés, mintegy 200 darab van, nagy részük inkább régészeti lelet. A törvény világosan körülírja, melyek azok a körök, amelyek visszakérhetik elveszett tulajdonukat Oroszországból. Ezek főleg a holokauszt és általában a nácizmus áldozatainak örökösei, a volt ellenállók, jótékonysági és vallási szervezetek. A nácik és szövetségeseik örökösei nem léphetnek fel jogigénnyel.
A Szovjetunió annak idején raktárakban elrejtve őrizte a hadizsákmányból származó értékes műkincseket, és csak megszűnése után láthatta a világ azokat a fantasztikus kollekciókat, amelyekről azt hitték: örökre elvesztek. Sokan ma is kételkednek abban, hogy Oroszország visszaadja ezeket tulajdonosaiknak. Kibovszkij azonban megerősítette ezt a szándékot és emlékeztetett arra, hogy egyetlen ország sem adott vissza annyit, mint Oroszország. Franciaország több mint egymillió történelmi dokumentumot kapott vissza, Belgium, Anglia és Hollandia szintén sok archív anyagot. Németország képeket és festett üvegtáblákat, a brémai múzeum 2000-ben még a rajzait is.
A szakértők szerint mégis lehet számítani arra, hogy a legértékesebb műkincsek visszaszerzése nehezebb lesz, mint a könyveké és az archív anyagoké. Amikor a honlapot hivatalosan elindítják, informálják erről az érintett kormányokat. Az egyes műveket ettől számítva 18 hónapon belül lehet visszaigényelni. A későbbi jelentkezéseket már nem veszik figyelembe és az adott műkincset véglegesen az orosz állam tulajdonának nyilvánítják - írja a lap.
mti
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


nyár
Múlt-kor magazin 2020
- Agyagból készült a legősibb és legnagyobb maja építmény
- Főszerkesztői köszöntő
- Az erotika stílusa: Josephine Baker
- A kis magyar–osztrák háború és következményei
- Beilleszkedési kényszerpályán a délvidéki magyarság
- Erdélyi életstratégiák Trianon után
- A kárpátaljai magyarság megszállás alatt
- A felvidéki vármegyék és Csehszlovákia létrejötte
- Erdélyi fatányéros orosz jazzel
- 10 érdekesség a kártyajáték múltjáról tegnap
- Tiltott falatok: a sertéshús-tabu vallási és kulturális gyökerei tegnap
- Különleges kelta tőrre bukkantak Lengyelországban tegnap
- Kivétel nélkül mindenkin segített „a szegények püspöke” tegnap
- Olaszok a két világháború közötti Magyarországon tegnap
- 500 év után találták meg az elveszett reneszánsz festményt tegnap
- Történelem és nyelvészet: a gladiátor szó nyomában tegnap
- Több ezer éves temetkezések kerültek napvilágra Franciaországban tegnap