Nők voltak az első barlangrajz-készítők
2013. október 16. 08:51
Többségében a szebbik nem tagjai készítették a legkorábbi barlangrajzokat - sugallja egy új kutatás, amely kéznyomatok alapján jutott erre a következtetésre. A legtöbb kutató eddig úgy gondolta, az őskori művészek férfiak voltak, így ez a kutatás évtizedes régészeti dogmát borít fel.
Korábban
Dean Snow, a Pennsylvania Állami Egyetem régésze franciaországi és spanyolországi barlangok rajzait elemezte kutatása során. Az archeológus a rajzok mellett talált kéznyomokat összehasonlítva úgy vélekedett, hogy az őskori művészek háromnegyede – bármennyire is meglepő – nő volt.
A régészek eddig több száz kéznyomot találtak világszerte a barlangok falain. Mivel ezeken sok nagyvad – bölény, rénszarvas, lovak, gyapjús mamutok – szerepel, a kutatók azt feltételezték, hogy az alkotók bizonyára maguk a (férfi) vadászok voltak, akik így akarták megörökíteni tetteiket, vagy mert – varázserőt tulajdonítva rajzaiknak – növelni kívánták vadászataik sikerességét.
„A legtöbb vadászó-gyűjtögető társadalomban a férfiak vadásztak. Sok esetben azonban a nők cipelték a táborba a húst, s őket legalább annyire foglalkoztatta a vadászat sikere, mint a férfiakat” – fejtette ki Snow. A régész több mint egy évtizede kezdte el kutatni az ősi kéznyomok titkát, mikor találkozott John Manning munkájával. A brit biológus korábban felfedezte, hogy a nők és férfiak keze az ujjaik hosszában különbözik egymástól: a nők gyűrűs- és mutatóujja nagyjából ugyanakkora, míg a férfiak gyűrűsujja nagyobb a mutatóujjnál.
Egy nappal a tanulmány elolvasása után került Snow kezébe egy 40 éves könyv, amelynek belső borítóján a híres dél-franciaországi Pech Merle barlangban talált barlangrajz és egy színes kéznyom található. Snow felismerte: Manning tanulmánya alapján biztosan női kéz látható a képen.
Az American Antiquity című folyóiratban közölt tanulmányában Snow több száz, az európai barlangokban talált kéznyomot vett górcső alá, legtöbbjük azonban túlságosan elmosódott és fakó volt ahhoz, hogy elemezni lehessen. Snow végül 32 olyan rajzot talált (ebből tizenhatot a spanyolországi El Castillo barlangból), amely elég éles volt: ezekből 24 bizonyult női kéznek, azaz a vizsgált rajzok háromnegyedét nők készítették.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
18. IV. Béla uralkodása és a tatárjárás
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Élete utolsó évtizedét a fiával való háborúskodással töltötte IV. Béla király
- Apja és fia tevékenysége is árnyékot vetett IV. Béla uralkodói törekvéseire
- Kétnapi járóföldre mindent holttestek borítottak a muhi csata után
- A legenda szerint Árpád-házi Szent Kinga imádsága mentette meg Lengyelországot a tatárdúlástól
- Mégsem az extrém időjárás kergethette ki a tatárokat a Kárpát-medencéből
- Batu kán és a szláv favágók
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére tegnap
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött 2024.11.20.
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco 2024.11.20.
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein 2024.11.20.