200 éve született Perczel Miklós honvédezredes
2012. december 14. 11:58 MTI
Kétszáz éve, 1812. december 14-én született Perczel Miklós honvédezredes és politikus, a magyar és az amerikai szabadságharc katonája. Pécsett utca is őrzi emlékét a belvárosban, igaz, csak némi bonyodalom után: az utca hosszú évekig testvére, Mór nevét viselte, és így is vonult be a köztudatba, mígnem helytörténészek felhívták a figyelmet a tévedésre, és kicserélték az utcatáblát.
Bonyhádon született a német eredetű Perczel család bonyhádi ágában. Apja Perczel Sándor, az 1800-as nemesi felkelés (insurrectio) veteránja volt, akinek tizenhét gyermeke közül kilenc maradt életben, közülük Miklós és Mór, a szabadságharc tábornokai lettek a leghíresebbek. Nevelőjük Vörösmarty Mihály volt, az ő hatása alatt fejlődött ki hazafias és demokratikus érzésük.
Miklós tanulmányainak elvégzése után Baranya vármegye aljegyzője, később szolgabírója lett. Tevékeny szerepet játszott a reformkor politikai küzdelmeiben, részt vett a liberális párt harcaiban, izgatás miatt még perbe is fogták, de 1840-ben megszüntették ellene az eljárást. Az 1848-as országgyűlésen Tolna vármegye kölesdi kerületének képviselője volt, majd nemzetőr őrnagyként bátyjával együtt szervezte meg a Zrínyi csapatot.
1848 őszén belépett a honvédseregbe, részt vett a móri, majd 1849 januárjában a kassai csatában, ahol ütege teljesen megsemmisült. 1849 áprilisában bátyja alatt szolgált, később az ellenségtől elfoglalt Pétervárad, majd Arad várparancsnoka volt. Itt összeütközésbe került Damjanich Jánossal, aki engedetlenkedései miatt elzáratta.
A szabadságharc bukása után Törökországba, majd az Egyesült Államokba emigrált, ahol farmerként, később nyelvmesterként tartotta fenn magát, közben itthon távollétében (in effigie) halálra ítélték. 1857-ben bátyjával a La Manche-csatornában fekvő Jersey szigetére költözött, két év múlva visszatért az Egyesült Államokba. Az 1861-ben kezdődött amerikai polgárháborúban Iowa állam ezredeseként harcolt a déli rabszolgatartó államok ellen. Két ezred harcát is irányította, vitézségéért a fővezér Ulysses S. Grant tábornok személyesen tüntette ki, de 1864-ben skorbut betegsége miatt be kellett nyújtsa lemondását.
A kiegyezés után visszatért Magyarországra, és a kormány szolgálatába állt. 1887-ig Baranya és Pécs főispánja, 1887 és 1892 között országgyűlési képviselő volt, 1904. március 4-én halt meg Baján. Pécsett utca is őrzi emlékét a belvárosban, igaz, csak némi bonyodalom után: az utca hosszú évekig testvére, Mór nevét viselte, és így is vonult be a köztudatba, mígnem helytörténészek felhívták a figyelmet a tévedésre, és kicserélték az utcatáblát.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
19. Magyarország a második világháborúban
VI. Nemzetközi konfliktusok és együttműködés
- Olaszország átállása adta meg a löketet Magyarország német megszállásához
- A pokol hajnala: 500 ezer szovjet katona zúdult az erőddé nyilvánított Budapestre
- Ma is rejtély, kik és milyen okból bombázták le Kassát
- A legjobb magyar felszerelés is kevésnek bizonyult a Don-kanyar embertelen viszonyai közt
- Szándékosan hitették el a szövetségesek Kállay Miklóssal a balkáni partraszállás gondolatát
- Sztójay Döme, a magyar Quisling
- "A népirtáshoz időnként elegendő néhány száz pokolian elszánt ember"
- Marhacsordákat is bombáztak a szövetségesek Magyarországon
- "Kétségbe esve várjuk, hogy mi lesz velünk, ha itt ér a tél"
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila 19:05
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre 17:44
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra 14:20
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla 09:50
- Csaknem húsz évet kellett várni az Erzsébet híd újjáépítésére 09:05
- VIII. Henrik egyházszakadási törekvéseiért kis híján I. Jakab bűnhődött tegnap
- Vasmarokkal irányította Spanyolországot Francisco Franco tegnap
- Koncertjeinek bevételét gyakran fordította jótékony célokra Anton Rubinstein tegnap