Moziban az elveszett filmremekek
2010. december 3. 10:51
Két, évtizedek óta nem látott, és frissen restaurált filmet mutatnak be a hétvégén a Filmemlékezet Fesztivál keretében az Örökmozgó Filmmúzeumban: bár az 1917-es A tűz című némafilm, illetve az 1944-es Makkhetes című vígjáték két különböző korból származik, mindkettő szórakoztatási célzattal készült, egyfajta menekülést kínálva a háborús idők gondjaitól.
Korábban
Nem tudni pontosan, hány hétig vagy napig pereghetett a mozikban Vaszary Gábor 1944 nyarán készült filmvígjátéka, a Makkhetes. Annyi bizonyos, hogy a német megszállás első hónapjaiban forgatott filmet augusztus közepén mutatták be és a háború végéig vetítették.
A filmnek sajnos nem maradt fenn eredeti főcíme, csak az a nyúlfarknyi változat, amelyet közvetlenül az ostrom után ragasztottak az első tekercsre, és amelyből már a legtöbb közreműködő neve lemaradt az akkori politikai fordulatok miatt. Éppen ez a rövid stáblista bizonyítja, hogy néhány hétig még vetíthették a háború után is, azonban 1945 nyarától ez a produkció is felkerült a betiltott filmek belügyminiszteri listájára és emléke szép lassan kopni kezdett.
A légiriadókkal időről-időre megszakított felvételek során számos alkalommal mentek külső helyszínekre forgatni, igaz, messzire már nem merészkedtek az egyre bizonytalanabbá váló viszonyok miatt. Így számos, közvetlenül a bombázások előtt készült felvételt láthatunk Szentendréről és a budai vár utcáiról, tereiről, amely a filmmese szerinti kisváros helyszínéül szolgált.
A történet hőse a tehetséges, de nyomorgó festő (Benkő Gyula), aki élelmes barátja (Pethes Ferenc) és a helyi ipartestületi elnökválasztás zűrzavarainak köszönhetően nemcsak sikeressé válik, de még a szeretett lány (Mednyánszky Ági) kezét is elnyeri. Bár a történetnek nincsen politikai vonatkozása, az időközben pályájuktól eltiltott vagy emigrált színészek személye miatt 1945 után már nem vetítették többet.
A Filmarchívumban csak hiányosan fennmaradt kópiák nem tették lehetővé, hogy a filmet ismét bemutassák. Mikor 1988-ban, az USA-ban élő Kossányi Miklós gyűjteményéből egy teljesebb nitrokópia is hazakerült, a három hiányos kópiából már lehetővé vált egy tartalmilag teljes példány összeállítása. A digitális technika fejlődése teremtette meg annak a lehetőségét, hogy a Makkhetes hangja ismét érthető és elfogadható legyen, s hogy a filmet végre megnézhesse a régi mozikat kedvelő magyar közönség.
Deésy Alféd A tűz című filmje a tízes évek nagysikerű művészdrámája, romos állapotban került elő és hónapokig tartó restaurálási munkálatok után vált ismét láthatóvá. A film egy ifjú festő nehéz pályakezdését, lendületes felemelkedését és karrierjének megrendítő összeomlását mutatja be. A tragikus hirtelenséggel derékba tört, termékeny életpálya minden eredménye lobogó lángokban pusztul el a film végén.
A film hiányos kópiája Lipcséből, a Leipziger Lichtspieltheater Archiv gyűjteményéből került elő. A filmtöredék nitrokópiája nyár végén érkezett meg a Magyar Nemzeti Filmarchívumba. Javítása, a régi instabil ragasztások kicserélése, a hiányzó perforációk pótlása, az elszakadt képkockák megragasztása több mint két hónapig tartott. Mivel a nitrokópia nem volt vetíthető állapotú, a tartalmi restaurálás csak a megítélő kópia segítségével kezdődhetett el.
A két restaurált film vetítésére 2010. december 4-én 18:30-kor kerül majd sor, a bemutatón a Makkhetes női főszereplője, Mednyánszky Ági is jelen lesz.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Többször vezette ki Franciaországot a válságból Charles de Gaulle 16:05
- Tutanhamon sírjának felfedezésével mindenkit lenyűgözött Howard Carter 15:05
- Olümpiasz sem tudta megakadályozni fia, Nagy Sándor dinasztiájának bukását 09:06
- Inspiráló nőknek is otthont adott a tiszadobi Andrássy-kastély 09:05
- Egyetlen hete maradt, hogy a forradalom hősévé váljon Gérecz Attila tegnap
- Alattvalói joviális öregúrként és zsarnokként egyaránt tekintettek Ferenc Józsefre tegnap
- Elkezdődött a nevezés a Kecskeméti Animációs Fesztiválra tegnap
- Nyugdíjba vonulás után is rendkívül népszerű maradt Both Béla tegnap