Klímaváltozás végezhet a szkíta múmiákkal
2008. július 9. 11:05
Bár a mai Oroszország, Mongólia, Kína és Kazahsztán sztyeppéi még több száz érintetlen kurgánt és szkíta múmiát rejthetnek, lehetséges, hogy a globális éghajlatváltozás fogja elpusztítani az ősi maradványokat.
Korábban
A pusztai múmiák megszállottjai
2003-ban a dél-szibériai Arzhan városától keletre fekvő, Arzhan-2 nevet kapott sírdombon (kurgán) 40 múmiát találtak. Az egyik csontvázon súlyos, nyílvessző ütötte seb található. A férfi nem halt meg rögtön, de sebesülése igen fájdalmas lehetett. A vizsgálatok kimutatták, hogy nem ez volt az első halálos sebe. Fiatalkorában túlélt egy kardcsapást, amely felhasította a koponyája hátsó részét. Bizonyíthatóan megműtötték 2600 évvel ezelőtt a szibériai sztyeppéken.
Michael Schultz, a Göttingeni Egyetem paleopatológusa érzékletesen festi le, milyen is lehetett a kezdetleges operáció. `A férfi segítségért ordított.` Az ősi sebész vésővel fúrta meg a csontot, hogy kiszedje a nyílhegyet. `Órákkal vagy egy nappal később a páciens meghalt.`
Az Arzhan-2 csontvázai valószínűleg szkíta harcosoktól származnak. A legelső múmiákat még az 1940-es években találták az Altáj-hegységben. A Szovjetunió felbomlásával az ásatások és a felfedezések száma is megnőtt. A Schultz által vizsgált harcos csontvázát például nem messze az első leletektől találták meg. Az Altáj-hegység völgyei azonban nem csak csontokat rejtenek, hanem jó állapotban megmaradt múmiákat is. További szkíta-leletek kerültek elő a Fekete-tenger partvidékéről és Kínából is. A gazdag leletanyagból egy különleges kultúra képe bontakozik ki, amelyre a tetovált harcosok és a bonyolult fémművesség egyaránt jellemző.
Parzinger ezek után már jó állapotban maradt múmiák után kutatott, amelyek sokkal több információt nyújthatnak a szkítákról, mint az egyszerű csontok. "A hegyek mélyén olyan múmiák rejtőznek, amelyek sehol másutt nem találhatók. Ez már nem is régészet, hanem néprajz" - mondja Parzinger, a berlini Porosz Kulturális Örökség Alapítvány vezetője.
2006 nyarán az Altáj-hegység egyik szélfútta fennsíkján kutatott, amely tele van szkíta halomsírokkal. Parzinger aggódott, hogy a globális felmelegedés miatt a múmiák kiolvadnak, és elpusztulnak. Az előzetes vizsgálatok szerint négy kurgán tartalmazhat fagyott állapotú tetemeket. Egy 28 fős nemzetközi kutatócsoport segítségével Parzinger hozzálátott a munkához. Az első két kurgánban nem találtak semmi jelentőset. A harmadikat évekkel ezelőtt kifosztották. A negyedik viszont egy részben mumifikálódott tetemet rejtett teljes díszben.
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
ősz
Múlt-kor magazin 2019
- Széchenyi Zsigmond vadászkalandjai
- Az 1990. októberi taxisblokád
- Az amerikai modernizmus első nagyasszonya
- 1918 - Az őszirózsás forradalom tündöklése és bukása
- A zselízi Eszterházy-kastély
- 1849 - Az aradi vértanúk tragédiája
- A szesztilalom rettegett szélmalomharcosa
- A Drechsler-palota különc asztaltársasága
- Hét híresség, akit elutasítottak a seregtől
- Az aszódi Podmaniczky–Széchényi-kastély 10:35
- Megpecsételte Napóleon sorsát a végzetes oroszországi hadjárat 09:50
- Saját országának nevét is megváltoztatta Mobutu, Zaire elnöke 09:05
- Utolsó pillanatáig nevettetett Harry Einstein, a nagy komédiás tegnap
- A politikai rendőrség még a szabadságharc után is veszélyesnek tartotta Mindszenty Józsefet tegnap
- Előbb filmsztár lett, majd a színpadot is meghódította Törőcsik Mari tegnap
- Átírta a tévétörténelmet Larry Hagman és a Dallas sorozat tegnap
- Nem a folyó megfelelő részén haladt, ez okozta a Princess Alice katasztrófáját tegnap