Reneszánsz tárlatok Beatrix majolikáitól Mátyás konyhájáig
2008. március 25. 15:00
A Corvin-tálakat, egy különleges tintatartót és egy Leonardo da Vinci rajzai nyomán készített majolikapadlózatot is láthat majd a közönség a Beatrix hozománya címet viselő tárlaton.
Korábban
Fajanszok, kárpitok, Corvin tálak
A 4x a reneszánszról című kiállítássorozat harmadik darabjaként megnyíló tárlaton több mint kétszáz tárgy látható magyarországi és külföldi múzeumok anyagából illetve magángyűjteményekből. A 2008-as év a reneszánsz éve, s ennek keretében mutatja be az Iparművészeti Múzeum a reneszánsz tárgykultúrát, a 15. század végi majolikaművészetet - mutatott rá Renner Zsuzsa, az intézmény igazgatója.![]() |
Csontos Katalin restaurátor a tárlat anyagában nagy jelentőségűnek, különlegesnek nevezett egy sokalakos kompozíciót, mely egyben tintatartó, s Krisztus születését és a Háromkirályok imádását mutatja be. A körfeliratos, mesternévvel ellátott darabról szólva kiemelte: nagy ritkaság, hogy a mester saját kézjeggyel látott el egy darabot. A faenzei Giovanni Manzoni di Colle mester által szignált figurális díszítésű tárgy íróeszközök tárolására szolgált, helye van tintának, hamunak, gyertyatartónak, tollnak, késnek.
A tárlat kiemelkedő darabjaiként beszélt a projektvezető a Corvin tálakról is. A három dísztál egyikén Mátyás király és Beatrix királyné címere látható, egy másikon pedig a szüzesség allegóriájaként egy hölgy és egy egyszarvú szerepel. A dísztálak a New York-i Metropolitan Museum of Art, a Londoni Victoria and Albert Museum és a berkeley-i Phoebe A. Hearts Museum of Anthropology gyűjteményéből származnak. A tárlat ezen része június 30-ig tekinthető meg.
A kiállításhoz kapcsolódó teremben azonban december 31-ig láthatók a Medici-kárpitok, amelyek az Iparművészeti Múzeum tulajdonát képezik. A puttókat ábrázoló négy kárpit közül az egyiken járommal, gyűrűvel és strucctollakkal; egy másikon struccal; a harmadikon oroszlánnal valamint az egyházi és a világi hatalom jelképeivel; a negyediken pedig pávával és nyíllal szerepelnek az angyalkák.
Ebben a teremben tekinthető meg a több mint ötszáz csempéből álló majolikapadlózat, amelynek tervét Leonardo da Vinci rajzai nyomán készítették. A hat- és háromszögletű csempéből álló padlóburkolat térhatású díszítése rendhagyó, a kutatók véleménye szerint egyedi megrendelésre készülhettek, a padló története azonban egyelőre kutatások tárgya - hangsúlyozta Jékely Zsombor.
Támogasd a
szerkesztőségét!

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 18% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.


2. világháború
- A japánok is tisztelték az amerikai flotta nehezen elpusztítható Pokolmacskáit
- Halászhajók is mentették a szövetséges katonákat Dunkerque-nél
- Kettős játszmát folytatott semlegességéért Törökország a II. világháborúban
- Kölcsönösen előnyös szövetséget kötött az Egyesült Államok és az olasz alvilág a II. világháborúban
- Amikor fából készült bombázókkal szabadított ki francia ellenállókat a brit légierő
- A német hadseregnek minden erejére szüksége volt a varsói gettófelkelés leveréséhez
- Száz éve született a többszörös Guinness-rekorder színész, Christopher Lee 16:20
- A börtöntől sem riadt vissza Dzsaváharlál Nehru, amikor India jövője forgott kockán 14:50
- A rivaldafényt kerülő Apró Antal 13:20
- Az egész család kincsekre bukkanhat vasárnap a Magyar Nemzeti Múzeum gyermeknapi programjain 12:20
- Vallási mintavárossá tette Genfet és elkerülte a reformátorok sanyarú sorsát Kálvin János 11:50
- A japánok is tisztelték az amerikai flotta nehezen elpusztítható Pokolmacskáit 08:53
- A hitben keresett vigasztalást feloldhatatlan magányára Pilinszky János 07:30
- Halászhajók is mentették a szövetséges katonákat Dunkerque-nél tegnap