Elhunyt Spira György történész
2007. december 5. 09:00
82 éves korában elhunyt Spira György történész, a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézetének nyugdíjas tanácsadója.
Korábban
![]() |
Spira György az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik legeredményesebb kutatója volt. Munkásságának jelentős részét ennek a korszaknak a vizsgálata tette ki. Mindenre kiterjedően feltárta a magyar és az osztrák levéltárakban rejtőzködő forrásokat (Fel mindnyájan a hon védelmére! Válogatott cikkek, beszédek és egyéb iratok, Budapest, 1952.; Negyvennyolc a kortársak szemével képek, nyomtatványok és iratok, Budapest, 1973.), részletesen taglalta Széchenyi szerepét (1848 Széchenyije és Széchenyi 1848, Budapest, 1964; Széchenyi a negyvennyolcas forradalomban, Budapest, 1979).
Több művet szentelt a nemzetiségi kérdésnek (A nemzetiségi mozgalmak Magyarországon Ferenc József uralomra jutása után; A nemzetiségi kérdés a negyvennyolcas forradalom Magyarországán. Budapest, 1980.) Néhány tanulmányában a zsidók helyzetére is rávilágított. A levéltári dokumentumokon nyugvó kutatásait több monografikus igényű könyvében foglalta össze (A magyar forradalom 1848-49-ben, Budapest, 1959.; A negyvennyolcas nemzedék nyomában, Budapest, 1973.)
A munkássága során papírra vetett tanulmányait két kötetben gyűjtötte össze. 1989-ben jelent meg a Jottányit se a negyvennyolcból! c. könyve, majd 2000-ben az újabb, amely a Vad tűzzel címet viselte. Ez utóbbiban az írásokat négy nagy témakörbe osztotta. Az első, legnagyobb terjedelmű fejezetben a negyvennyolchoz kapcsolódó írások szerepelnek, de itt tárgyalta Széchenyi és döblingi korszakának néhány kérdését is, meg Kossuthot illetve a nemzetiségi kérdést. A második rész vegyesebb, nemcsak cikkek, hanem opponensi vélemények és könyvismertetések is szerepeltek itt, továbbá elő- és utószók.
A harmadik rész inkább vitairatokat közöl, köztük a forradalom és szabadságharc megítélésének, vagy Széchenyi értékelésének fordulatait. Itt világosan kiderül, hogy Spira képes volt az önkritika gyakorlására: bevallotta ugyanis, hogy még Révai József hatása alatt sok társával együtt sokáig félreértette Széchenyit. Az utolsó rész az 1956-os forradalomra vonatkozó két cikkét tartalmazta. A kötetet ismertető Niederhauser Emil szerint Spira véleményét tiszteletben kellett tartani, mert őszinte meggyőződés és hatalmas bizonyítóanyag állt mögötte.

történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (4 szám)
bankkártyás fizetés esetén 25% kedvezménnyel.
A 4. lapszámot ajándékba adjuk.
Az első 500 előfizetőnek.

zsidóság
- Hitler és egy zsidóvá nyilvánított kislány furcsa barátságáról tanúskodó fényképet árvereztek el
- Hogy élte meg Einstein az antiszemitizmus erősödését Németországban?
- Folyamatos rettegésben teltek Radnóti utolsó évei
- Kristályéjszaka: egy pogrom anatómiája
- Elfeledett bűnök: Olaszország szerepe a holokausztban máig tabutéma
- Treblinka – az eltűntetett haláltábor nyomában
- Hiába próbált Amerikába menekülni a Frank-család
- Így lett egy zsidó kislányból a Harmadik Birodalom „tökéletes árja csecsemője”
- Későbbi Nobel-díjas kémikus is volt a Sztehlo Gábor által megmentett zsidó fiatalok között
- Tűzveszélyes luxus: ritkán látható képek a Hindenburg léghajó belsejéről (galéria) 17:45
- A gyűlölet harcosából a békés együttélés szószólójává vált élete végére Malcolm X 15:15
- Az emigrációban is a magyar nyelv maradt Márai Sándor hazája 12:51
- Látogatható lesz a Mediciek titkos firenzei folyosója 11:59
- Addig elképzelhetetlen veszteségeket eredményezett a verduni vérszivattyú 10:57
- Vélhetően szárazföldön jutottak el helyükre a Stonehenge kőtömbjei 10:05
- Majomra is vadászott a homo sapiens Sri Lanka őserdeiben 08:50
- Asztalosinasból Párizs legünnepeltebb festőjévé vált Munkácsy Mihály tegnap