Megállapodtak a német elüldözöttek emlékhelyéről
2007. október 26. 08:00
Végleges megállapodás jött létre a német kitelepítettek, illetve elüldözöttek központi emlékhelyének felállításáról - jelentették be berlini kormányzati források.
Korábban
|
A pályaudvar a háború végén |
A BdV által szorgalmazott központ végül is a kormány teljes támogatásával jön létre. A tervezett helyszín Németország és Európa egykori legnagyobb pályaudvara, az Anhalter Bahnhof közvetlen közelében lévő Deutschlandhaus. A központ - mint kiszivárgott - a II. világháború után elüldözöttek sorsát bemutató kiállításoknak, dokumentációs központnak, a témával foglalkozó tanácskozásoknak, illetve konferenciáknak ad helyet, s ezen kívül a megbékélés szellemében egyfajta találkozóhelyül is szolgál majd.
Az emlékhely létrehozását teljes egészében a szövetségi hatóságok finanszírozzák, s a Német Történeti Múzeumhoz tartozó alapítvány égisze alatt működik majd. Erika Steinbach, az Elüldözöttek Szövetségének elnöke szerdai nyilatkozatában üdvözölte a megállapodást. Annak a nézetnek adott hangot, hogy a helyszín, illetve a koncepció teljes mértékben megfelel a BdV törekvéseinek.
|
Erika Steinbach |
Prága és Varsó ugyanis az elmúlt időszakban többször is tiltakozott a tervezett központ ellen, s a szövetséget a történelem állítólagos meghamisítását célzó törekvésekkel vádolta. Ebből kiindulva a kancellár a párbeszéd szükségességét hangsúlyozta, míg Thierse kijelentette: egyértelművé kell tenni, hogy az elüldözéseknek, illetve a kitelepítéseknek emléket állító központ megbékélést célzó európai projekt, s nem pedig a németek "nemzeti tisztára mosását" szolgálja.
Közvetlenül a II. világháborút követően mintegy 15 millió németet űztek el több kelet-európai országból, köztük Magyarországról. Közülük mintegy 8 millióan Németország nyugati felében, körülbelül 4 millióan pedig a későbbi NDK területén telepedtek le.
(Múlt-kor/MTI)
Támogasd a
szerkesztőségét!

Olvasta már a Múlt-kor
történelmi magazin
legújabb számát?
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
Nyomtatott előfizetés vásárlása
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Digitális előfizetés vásárlása a teljes archívumhoz való hozzáféréssel 25% kedvezménnyel.
Az első 500 előfizetőnek.
Az első 500 előfizetőnek.

hadtörténet
- Erőszakos pusztulás nyomait ásták ki egy francia várnál a régészek
- Végleg nyugdíjazták a honvédség szovjet helikoptereit
- Állambiztonsági jelentés került elő a Magyar Néphadsereg válságáról
- Második világháborús rohamlöveget találtak egy németországi katonai bázison
- Felszínre hozták az amerikai függetlenségi háború elsüllyesztett ágyúit
- Azonosították az 1943-as bari légitámadás utolsó hajóroncsát
- Egyedüli nőként tudósított a normandiai partraszállásról Hemingway felesége
- Napóleon-kori erődítményt tártak fel Szászországban
- 50 éve buktak le a harckocsi-terveket ellopó Stasi-ügynökök az NSZK-ban
Legfrissebb
Legolvasottabb
- Előkerült egy hirosimai túlélő eddig ismeretlen visszaemlékezése 13:43
- Mesterséges intelligenciával rekonstruálják az ókori kínai bambusztekercseket 11:55
- Árverésre kerül I. Erzsébet újra azonosított borostyán portréja 09:18
- 3D-ben rekonstruáltak egy ókori római víztározót Spanyolországban 08:04
- Újra látogatható Habsburg Miksa egykori trieszti kocsiútja 06:35
- Befejeződött a lajosmizsei Pusztatemplom középkori romjainak állagmegóvása tegnap
- 17. századi hajóroncs került elő egy tengeri szélerőmű építésekor tegnap
- Felkerült az UNESCO világörökségi listájára az ókori Szardeisz tegnap













