A kritikusok lebecsülték a ponyvaregények királynőjét
2007. február 19. 17:00
Száznegyven éve született a türingiai Nebrában Hedwig Courths-Mahler német írónő, a szerelmes ponyvaregények koronázatlan királynője.
Korábban
Népszerűségének és sikerének titka a közönség, elsősorban a nőolvasók boldogságvágyában, romantikus álmaiban rejlett. Courths-Mahler kielégítette olvasóinak igényét, akik azt szerették volna látni, hogy igenis van kiút a mindennapi élet szürkeségéből, nehézségeiből, lehetséges a felemelkedés a kispolgári, a munkáslétből az előkelő világba. Nem kell hozzá más, csak szerencse és természetesen egy jóképű, gazdag, érzékeny és figyelmes fiatalember szerelme. Adjunk mindehhez egy szép, fiatal és főként nehézsorsú leányt, egy csalárd udvarlót, némi misztikumot, áradó érzelmeket és rögvest kész a recept. A címadás is jelzi, mire számíthatunk, ha egy kényelmes fotelben hátradőlve "Kurcmálert" szándékozunk olvasni: A hűtlen asszony, Könnyek árja, Mondd, mi a szerelem?, A fátyolos hölgy, A szép dollárhercegnő, A fogadott leány, A szív jogán, Felicitas két szerelme és ehhez hasonlók. |
1960-ban, halála után tíz évvel még Piros Rózsák című regénye állt a bestseller-világranglista élén (a művet magyarra Kosáryné Réz Lola ültette át). Érdekes módon ebben a gazdag életműben csak egyetlen bukás akadt, az Olykor mindnyájan vétkezünk című 1929-es regénye, amelyet azért "büntettek" az olvasók, mert nem volt benne boldog a végkifejlet. Az írónő tanult az esetből, eztán gondosan ügyelt a megnyugtató befejezésre is.
A harmincas évek elején rövid időre megmártózott a politikában, 1933-ban pártoló tagja lett az SS-nek, de amikor a nemzetiszocialisták arra akarták rábeszélni, hogy regényalakjaiból náci hősöket faragjon, nemet mondott, és 1935-ben fel is hagyott az írással. Ekkor költözött el Berlinből, a Tegernsee melletti Rottach-Egernben lévő parasztházában élt 1950. november 26-án bekövetkezett haláláig.
Munkásságáért sokszor és sokan támadták, ezekre nagyon határozottan és frappánsan vágott vissza: bátran bevallotta, hogy nem is szándéka igényes irodalmi művet alkotni, a népszerű regénnyel kísérletezik. "Hogy sikerült-e a kísérlet, a padlásszobában élő házi varrónőnek, a szakácsnőnek és a bolti eladónőnek kell megítélnie, nem pedig nektek, irodalomkritikusoknak" - replikázott.
Mindenesetre, akárhogy viszonyulunk is Courths-Mahler műveihez, fanyalgunk vagy éppen faljuk őket, tény, hogy a ma is népszerű Júlia-, Romana- és egyéb füzetek szerzői, a több száz részes brazil, mexikói és egyéb szappanoperák alkotói nagyon sokat tanultak tőle.
(Múlt-kor/MTI-Panoráma - Sarudi Ágnes)
Támogasd a szerkesztőségét!
történelmi magazin
legújabb számát?
kedvezményes előfizetés 1 évre (5 szám)
bankkártyás fizetés esetén 20% kedvezménnyel.
Az éves előfizetés már tartalmazza az őszi különszámot.
Az első 500 előfizetőnek.
- Folyószabályozást is irányított a múzeumalapító Széchényi Ferenc tegnap
- A barna kutya szenvedései alapozták meg az állavádelem ügyét tegnap
- Szent Lúcia inkább mártír lett, mint pogány férfi felesége tegnap
- Lezárták az országot és a telefonvonalakat is elvágták a lengyel szükségállapot alatt tegnap
- Már gyermekként lelkesedett Trójáért Heinrich Schliemann tegnap
- Lélekben tizenötmillió magyar miniszterelnöke volt Antall József 2024.12.12.
- A zenetörténelemre is hatással volt Esterházy II. Miklós 2024.12.12.
- Hóna alatt a Mona Lisával sétált ki a Louvreból 2024.12.12.